nauka

Rosetta: ziemska woda nie pochodzi z komet podobnych do 67P

Historyczne lądowanie na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko miało miejsce prawie miesiąc temu, ale praca naukowców związanych z misją sondy Rosetta trwać będzie jeszcze przez długie miesiące. Wczoraj opublikowano wyniki badań wody przeprowadzonych przy pomocy instrumentu ROSINA. Wykonane przez sondę pomiary wskazują, że jeśli źródłem wody na Ziemi były komety, to nie były to komety podobne do 67P.

Pochodzenie wody znajdującej się dziś na Ziemi jest jednym z ważniejszych pytań dotyczących formowania się Układu Słonecznego i procesu powstawania życia na naszej planecie. Najpowszechniejsza dziś hipoteza mówi o tym, że woda trafiła na Ziemię dzięki małym ciałom niebieskim, które bombardowały jej powierzchnię już po tym, gdy ta uformowała się i ostygła. Niestety nie wiemy jakie to były obiekty, ani skąd pochodziły.

Trochę światła na tę sprawę mogą rzucić badania wody znajdującej się na głównych podejrzanych, a konkretnie stosunku deuteru do wodoru, jaki w niej występuje. Wyniki uzyskane przez zespół instrumentu ROSINA (Rosetta Orbiter Spectrometer for Ion and Neutral Analysis) wskazują na to, że woda znajdująca się na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko różni się znacząco od wody występującej na Ziemi. Jej współczynnik deuteru do wodoru wynosi 0,00053 i jest ponad trzykrotnie większy od 0,00015, jakie obserwujemy na naszej planecie.

Określony przez sondę Rosetta współczynnik jest jednym z najwyższych, jakie do tej pory zaobserwowano w Układzie Słonecznym, jest jednocześnie dziesięć razy wyższy, niż zaobserwowana średnia. Jest to o tyle zaskakujące, że trzy lata temu udało się potwierdzić, że woda na komecie Hartley-2, która tak jak 67P/Czuriumow-Gierasimienko należy do rodziny komet jowiszowych, ma praktycznie taki sam stosunek deuteru do wodoru, co woda na Ziemi.

„Wydaje się bardziej prawdopodobne, że woda trafiła na Ziemię dzięki asteroidom, a nie dzięki kometom,” stwierdziła Kathrin Altwegg, która kieruje zespołem ESA odpowiedzialnym za instrument ROSINA. „Nasze ustalenia dyskwalifikują także hipotezę, że wszystkie komety z rodziny Jowisza zawierają wodę podobną do ziemskiej. To zadziwiające odkrycie wskazuje na zróżnicowane pochodzenie komet jowiszowych. Być może formowały się w dużo szerszym zakresie odległości od Słońca, niż pierwotnie sądziliśmy.”

Zdjęcie: ESA

podobne treści