naukaWiadomość główna

Rosetta: misja Philae wykonana, lądownik przechodzi w stan hibernacji

Po niecałych trzech dniach na powierzchni komety 67P/Churyumov–Gerasimenko, kończy się misja lądownika Philae. Dziś naukowcy z ESA pożegnali się z nim na dłuższy czas.

Pomimo pewnych problemów, jakie spowodowane zostały przez niespodziewane „potrójne” lądowanie Philae, główna naukowa cześć misji lądownika zakończyła się sukcesem. Podczas dzisiejszego połączenia lądownik przesłał na Ziemię wyniki uzyskane przez instrumenty ROLIS, COSAC, Ptolemy, SD2 oraz CONSERT, dzięki czemu naukowcy dysponują już danymi z wszystkich eksperymentów, jakie miały zostać wykonane na powierzchni.

Dodatkowo w nadziei, że dzięki temu uda się zwiększyć ilość energii słonecznej, jaka dociera do jego paneli fotowoltaicznych, ESA podjęła udaną próbę przesunięcia lądownika. Przesunięcie nie było duże, ale może zwiększyć szanse na światło słoneczne, tak potrzebne akumulatorom urządzenia. Niestety było to także ostatnie zadanie, jakie Philae wykonał na powierzchni komety – z powodu wyczerpania akumulatorów lądownik wszedł w stan hibernacji. Jeśli w późniejszym czasie kometa ustawi się względem słońca w taki sposób, by do lądownika docierało więcej światła słonecznego, lub akumulatory Philae zostaną jednak naładowane w jego obecnej pozycji, kontakt z lądownikiem będzie mógł być nawiązany ponownie. Nie zmienia to jednak faktu, że misja już teraz jest ogromnym sukcesem.

„To ogromny sukces, cały zespół jest zachwycony. Pomimo nieplanowanej serii trzech przyziemień, mogliśmy skorzystać ze wszystkich instrumentów badawczych. Teraz czas na to, by przyjrzeć się temu co zebraliśmy,” mówi Stephan Ulamec z ESA. „Nadal mamy nadzieję, że w późniejszej fazie misji, możliwe że kiedy będziemy bliżej Słońca, nasłonecznienie będzie większe i uda nam się ponownie nawiązać kontakt,” dodaje naukowiec.

Tymczasem Rosetta pozostaje na orbicie wokół jądra komety i będzie nadal prowadziła obserwacje zmian, jakie na niej zachodzą w miarę, jak zbliżać się będzie do Słońca.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści