wynalazki

Roboty-motyle Festo

Niemiecka firma Festo od dłuższego czasu zadziwia konstruując roboty, które naśladują zwierzęta. Ich najnowsza konstrukcja jest jednak wyjątkowa misterna – firma zaprezentowała całą chmarę mechanicznych motyli, które z pewnej odległości można nawet pomylić z prawdziwymi.

Mechaniczne motyle Festo nie tylko wyglądają jak prawdziwe stworzenia (choć są dużo większe), ale też naśladują technikę lotu kolorowych owadów. Na poniższym nagraniu widać jak chmara robotów przemierza wspólnie hol głównej siedziby niemieckiej firmy. Filigranowa konstrukcja urządzeń nie pozwala na instalację czujników, jakie potrzebne są do tego, by roboty mogły samodzielnie orientować się w przestrzeni, dlatego pomieszczenie wyekwipowano w zestaw 12 kamer, które stale śledzą markery podczerwieni znajdujące się na każdym z mechanicznych motyli.

Informacje zbierane przez kamery są przetwarzane przez odpowiednie oprogramowanie, a dane potrzebne do nawigacji przekazywane są następnie do robotów. Z oczywistych powodów rozwiązanie to nie pozwala na to, by roboty motyle wyleciały na łąkę, ale może to i dobrze.

Zdjęcie: Festo

podobne treści