naukawynalazki

Robot, który nauczył się robić naleśniki

Możliwości współczesnych robotów już teraz są naprawdę duże. Jednak zwykle do tego, by wykonywać swoje zadania muszą wcześniej zostać odpowiednio zaprogramowane. Jednak nie jest tak w każdym przypadku. Poznajcie PR2, robota, który nauczył się gotować oglądając poradniki dostępne na YouTube.

Oczywiście nie było to jedyne źródło informacji wykorzystane przez uczące się oprogramowanie robota, ale było ono znaczące. Zwłaszcza, że robot PR2 powstał w ramach programu o nazwie RoboHow prowadzonego przez dziewięć europejskich uniwersytetów, którego celem jest opracowanie robotów, które mogłyby pomagać ludziom w pracy i w domu. Jednak jednym z większych problemów, które zidentyfikowane zostały przez europejskich naukowców, była konieczność programowania ich do wykonywania każdej czynności z osobna. A to wyklucza szybkie przystosowywanie się robotów do wykonywania zadań w chaotycznych warunkach, w jakich zwykle funkcjonują ludzie.

Dlatego właśnie w ramach RoboHow roboty mają uczyć się wykonywać poszczególne czynności. A jednym z ważniejszych źródeł informacji na temat tego, jak dana czynność powinna zostać wykonana, jest YouTube, na którym oprogramowanie robota ma znaleźć nagrania instruktażowe dotyczące wykonywania poszczególnych czynności, przeanalizować je i na tej podstawie stworzyć mapę czynności, które powinny zostać wykonane. Innym źródłem wiedzy PR2 są ruchy ludzi, którzy kierują ramionami robota by pokazać mu, jak wykonać daną czynność. Jego oprogramowanie łączy informacje pochodzące z tych dwóch źródeł, po czym udostępnia opracowany przez siebie algorytm w bazie, z której mogą skorzystać inne roboty systemu RoboHow kiedy zostaną postawione przed takim samym zadaniem.

Pomysł z jednej strony wydaje się bardzo interesujący, ale z drugiej strony może rozbudzić wizje buntu tego typu uczących się robotów. Na szczęście na razie nie grozi to nam z jednego prostego powodu – PR2 z oprogramowaniem RoboHow w najbliższej przyszłości raczej nie przyjmie się w gospodarstwach domowych. Kosztuje, bagatela, około miliona dolarów.

Zdjęcie: RoboHow

podobne treści