Wiadomość głównawynalazki

Robo-wózek pokona wszystkie przeszkody

Nie dalej jak tydzień temu pomagałem znajomemu rozładować z ciężarówki materiały budowlane potrzebne do przeprowadzenia remontu. W przerwie pomiędzy workami z cementem a płytami gipsowo-kartonowymi doszliśmy do wniosku, że bardzo przydałaby się nam platforma z ruchomym zawieszeniem, która pozwoliłaby wygodnie wwieźć materiały na odpowiednie piętro.

Takich platform jeszcze nie ma, są za to urządzenia rozwiązujące poważniejsze problemy niż to, że dwóm całkowicie zdrowym facetom nie chce się wnosić worków posadzki samopoziomującej. Są ludzie, którzy ze schodami muszą zmagać się na co dzień.

Nowy rodzaj wózka inwalidzkiego, opracowany przez japońskie Chiba Institute of Technology, świetnie poradzi sobie z nierównym terenem czy ze schodkami. Wózek wykorzystuje całą gamę sensorów by odpowiednio wcześnie wykryć przeszkodę i dopasować na czas zawieszenie. W przypadku większych przeszkód cztery kółka, w jakie wyposażony jest wózek zaczynają, zachowywać się jak nóżki, dzięki którym można pokonać przeszkodę.

Fotel na którym siedzi użytkownik utrzymywany jest w tym czasie we względnie takim samym położeniu. W razie potrzeby wózek może także „wypuścić” dwa dodatkowe stabilizatory czy obrócić kółka i pojechać w bok.

Niestety imponujący wózek, który można zobaczyć na nagraniu jest tylko prototypem, który, choć już porusza się tak jak tego chcieli naukowcy, wymaga jeszcze wielu udoskonaleń zanim trafi na rynek.

[Diginfo via The Verge]

podobne treści