Wiadomości promowanewynalazki

Rheinmetall testuje wojskowy laser o mocy 50 kW

W dziedzinie najnowszych technologii wojskowych nasi zachodni sąsiedzi nie próżnują. Rheinmetall, niemiecka firma zajmująca produkcją na potrzeby przemysłu obronnego, pochwalił się kilka dni temu wynikami testów swojego najnowszego lasera o mocy 50 kW. Celność i zasięg tej laserowej broni naprawdę robią wrażenie.

Zaprojektowany przez Rheinmetall do zwalczania wrogich rakiet, pocisków artyleryjskich i moździerzowych laser nie jest pojedynczym urządzeniem. Składa się on z dwóch połączonych ze sobą, rewolwerowych laserów, które skupiają dwie wiązki, o mocy 20 kW i 30 kW, w jednym punkcie. Firma twierdzi, że, stosując ich technologię, będzie można zbudować laser o mocy 100 kW.

Podczas testów, które odbyły się na szwajcarskim poligonie, Rheinmetall udowodnił, że ich laser jest w stanie zniszczyć zestaw zróżnicowanych celów. Pierwszym z nich była nieruchoma stalowa belka o grubości 15 milimetrów, zamocowana w odległości kilometra od lasera, który przeciął ją na pół.

Kolejnym celem była grupa dron pikujących z prędkością 50 metrów na sekundę, które zostały wykryte z odległości trzech kilometrów i w ciągu kilku sekund strącone z odległości dwóch kilometrów. Trzecim testowym celem były pociski o średnicy 82 milimetrów symulujące atak moździerzowy, spadające z tą samą prędkością. Symulowany atak również został unieszkodliwiony przez laser zanim trafił w swój cel.

Zgodnie z tym co twierdzi Rheinmetall, z lasera ich konstrukcji korzystać będzie można nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Śnieg, mróz, deszcz czy ostre słońce nie powinny mieć wpływu na jego możliwości. W przyszłym roku firma zamierza zbudować podobny laser, którego sumaryczna moc ma wynosić 60 kW oraz zainstalować swoją broń laserową na odpowiednio zmodyfikowanym pojeździe.

podobne treści