newssmartfony

Research In Motion przedstawia – BlackBerry 10

Kanadyjska firma Research In Motion w trakcie organizowanej przez siebie konferencji BlackBerry World ujawniła kilka szczegółów dotyczących najnowszej platformy jej autorstwa – BlackBerry 10 oraz bazującego na niej prototypu smartfonu o tej samej nazwie.

Co nowego? Przede wszystkim trochę… pospolitości i dostosowania się do konkurencji spod znaku Androida i Apple. BB10 ma wyglądać i działać w nieco bardziej „mainstreamowy” sposób, zawierając większość tych samych funkcji, z którymi zetknąć możemy się w iOS, WP7 lub mobilnym systemie Google. Jest też kilka interesujących nowości – przede wszystkim możliwość sterowania urządzeniem za pomocą gestów (minimalizowanie okien aplikacji, działania wewnątrz nich, przesuwanie na wierzch powiadomień itp.), a także pełna obsługa wielozadaniowości. Poza tym, znalazło się również miejsce dla odrobiny szpanu – kamera BlackBerry 10, robiąc pojedyncze zdjęcie, będzie mogła uchwycić więcej niż jeden kadr w bardzo krótkim odstępie czasu, pozwalając (w razie wykonania nieudanej fotografii) na późniejsze wyselekcjonowanie najbardziej optymalnego z nich. Ponadto, jako że BB10 nie będzie posiadał sprzętowej klawiatury, RIM zaopatrzył go w jej ekranowy, dysponujący m.in. funkcją przewidywania słów, odpowiednik.

Co zaś do samego prototypu smartfonu BlackBerry 10 – jest on wyposażony w 4,2-calowy ekran o rozdzielczości 1280×768 pikseli (podobno bardzo dobry), 16GB wbudowanej pamięci wewnętrznej, port mini-HDMI, slot kart microSD i 1GB RAM-u.  Zgodnie z pierwszymi opiniami, bardzo mocno przypomina on inne urządzenie Research In Motion – tablet PlayBook, stanowiąc po trosze jego miniaturową wersję. O tym będzie tak też w ostateczności (w końcu to tylko prototyp) przekonamy się za jakiś czas.

[slashgear]

podobne treści