design

Regulowane krzesło ulży zbolałym plecom i pośladkom muzyków z filharmonii

Na rynku pełno rozwiązań, dzięki którym wygodne krzesła mają ułatwiać wykonywanie obowiązków osobom pracującym przed komputerami. A co z muzykami? Podczas długich koncertów członkowie orkiestry nie mają nawet jak wyjść rozprostować kości! Dlatego wykładowca wzornictwa przemysłowego na Politechnice w New Jersey David Brothers zaprojektował specjalne krzesło dla muzyków.

Mebel sprawi, że kontrabasiści i skrzypkowie wysiedzą całą symfonię wygodnie. Będzie też sprzyjał pięknemu wykonaniu utworów, ponieważ da muzykom solidne podparcie i swobodę ruchów.

Dziś grający na różnych instrumentach siedzą na identycznych krzesłach, choć mają różne potrzeby, np. różne obciążenie kręgosłupa. Brothers pracował więc 18 miesięcy i przeprowadził wiele rozmów z filharmonikami, by poznać ich potrzeby. Uznał, że ergonomiczne krzesło dla muzyków powinno mieć i regulowane oparcie, i siedzisko. Tylko dzięki temu uda się ustawiać mebel tak, by sprostał oczekiwaniom grających na różnych instrumentach.

Brothers postanowił, że idealnym tworzywem będzie lekkie i mocne włókno węglowe. Wykonane z niego krzesło będzie łatwo przesuwać i ustawiać, ale nie będzie obawy, że pod wpływem zamaszystych ruchów artystów mebel się złamie lub odkształci.

Prototyp już jest, teraz pozostaje czekać, czy ktoś zainteresuje się pomysłem Brothersa na tyle, by zainwestować w produkcję.

This Adjustable Chair Keeps Musicians Comfy During Long Concertos

[New Jersey Institute of Technology, Gizmag]

podobne treści