sprzęt

Raspberry Pi Zero: w pełni funkcjonalny komputer za 5 dolarów

Pierwsze Raspberry Pi zapoczątkowało interesujący nurt polegający na tworzeniu jak najtańszych komputerów o jak największych możliwościach. I relatywnie szybko inni producenci wyprzedzili Raspberry Pi Foundation zbijając cenę tego typu maszyn poniżej 10 dolarów. Teraz Brytyjczycy wracają z komputerem za 5 dolarów.

I, trzeba przyznać, za tak niewielką cenę udało im się stworzyć urządzenie z relatywnie dużymi możliwościami. Płytka o wymiarach 65 na 30 milimetrów zawiera bowiem znany ze starszych wersji Pi układ SoC Broadcom BCM2835, podkręcony jednak do 1 GHz, czyli znacznie szybszy niż w pierwszej „malince”. Dodatkowo użytkownicy-majsterkowicze otrzymają 512 MB pamięci RAM DDR2, gniazdo kart microSD, złącze miniHDMI, dwa złącza microUSB do zasilania i transferu danych, oraz złącza GPIO i composite video bez pinów. Całość nie powinna zużywać więcej niż 0,7 W energii.

Nowy model, nazwany Raspberry Pi Zero, ma być w pełni kompatybilny z oprogramowaniem stworzonym dla poprzednich wersji Pi. Oficjalnym powodem, dla którego Raspberry Pi Foundation  zdecydowało się na wypuszczenie takiej maszyny jest chęć udostępnienia taniej platformy edukacyjnej mieszkańcom krajów tzw. Trzeciego Świata, dla których ceny większych „malinek”, choć niskie, mogą być jednak pewną przeszkodą. Jest to jakiś argument, ale wydaje się, że przynajmniej na razie i tak największą grupę nabywców stanowić będą dotychczasowi entuzjaści Raspberry Pi.

Zdjęcie: Raspberry Pi Foundation

podobne treści