smartfony

Raport Gartnera: Walka o zaszczytne trzecie miejsce

Firma analityczna Gartner ujawniła dziś swój kwartalny raport na temat rynku smartfonów. Jak można się było spodziewać, wśród producentów, na pierwszych dwóch miejscach uplasował się Samsung oraz Apple. I nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości cokolwiek miało się zmienić. Prawdziwa walka trwa o miejsce trzecie.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku obie firmy zagarnęły dla siebie łącznie 52 procent całego rynku smartfonów. W tym czasie Samsung sprzedał 64,5 miliona urządzeń podczas gdy Apple może pochwalić się sprzedażą na poziomie 43,5 milionów iPhone’ów. Obie firmy mają bardzo mocną pozycję na rynku smartfonów (choć dane wskazują, że Samsung jeszcze bardziej umocnił się na pozycji lidera tego segmentu rynku) ale prawdziwym zaskoczeniem jest trzecie miejsce w rankingu, które zajmuje aktualnie Huawei.

Chińska firma po raz pierwszy pojawiła się tak wysoko w zestawieniu producentów. Choć Chińczycy sprzedali w ostatnim kwartale ubiegłego roku ponad 27 milionów smartfonów, nie mogą być jeszcze pewni zdobytej przez siebie pozycji.

„Nie ma żadnego producenta, który może pewnie zająć trzecie miejsce w światowym rankingu sprzedaży smartfonów,” pisze analityk Gartnera Anshul Gupta. „Sukces Apple i Samsunga oparty jest w takim samym stopniu na sile ich marek jak i na ich produktach. Ich bezpośrednia konkurencja (…) nie posiada tak rozpoznawalnej marki wśród klientów, którzy, w ciężkich warunkach ekonomicznych, wybierają przede wszystkim produkt tańszy.”

Dla odmiany dane dotyczące mobilnych systemów operacyjnych nie pozostawiają żadnych wątpliwości – smartfony Androidem stoją. System operacyjny Google zainstalowany był w 69,7 procentach urządzeń sprzedanych w ostatnim kwartale minionego roku (wzrost o 18,4% w porównaniu do ostatniego kwartału roku 2011). Drugie miejsce zajmuje iOS, którego udział w rynku wynosi 20,9% (spadek o 2,7%).

Przepaść pomiędzy liderami a peletonem mobilnych systemów operacyjnych jest ogromna. Trzecie miejsce zajmuje BlackBerry z udziałem w rynku na poziomie 3,5% (spadek o 5,3%). Jak widać wysiłki Microsoftu nie przyniosły jeszcze wymiernych rezultatów ponieważ Windows Phone może pochwalić się udziałem w rynku w wysokości 3% (wzrost o 1,2%). Gartner prognozuje jednak, że walka o trzecie miejsce wśród mobilnych systemów operacyjnych rozegra się w tym roku.

„2013 będzie rokiem wyłonienia się trzeciego ekosystemu a walka pomiędzy BlackBerry10 a Windows Phone będzie się intensyfikować,” twierdzi Gupta. „Operatorzy i sprzedawcy czują presję silnego wzrostu Androida, dlatego alternatywne systemy operacyjne takie jak Tizen, Firefox, Ubuntu czy Jolla będą starały się wyrobić sobie pozycję opłacalnych alternatyw.”

Zdjęcie: Flickr/Phil Roeder

podobne treści