naukawynalazki

Ranny żółw może wrócić do morza dzięki drukowi 3D

Żółw morski z powyższego zdjęcia nie miał najlepszych doświadczeń związanych z człowiekiem. Przynajmniej do czasu. Po tym, jak stracił część szczęk w wyniku uderzenia śrubą motorówki, grupa weterynarzy i specjalistów w zakresie druku 3D postanowiła stworzyć dla niego specjalną protezę.

Po wypadku ten znaleziony w Turcji przedstawiciel zagrożonego wymarciem gatunku Karetta nie mógł samodzielnie się odżywiać. Dlatego zespół weterynarzy z tureckiego Pamukkale Üniversitesi postanowił znaleźć nietypowe rozwiązanie problemu i zaopatrzyć żółwia w odpowiednią protezę.

O pomoc w jej przygotowaniu zwrócono się do tureckiej firmy BTech, która specjalizuje się w drukowaniu dopasowanych protez. Właśnie tam, po dwóch miesiącach prób i testów, powstała idealnie dopasowana tytanowa proteza żółwiej szczęki, która wszczepiona została przez zespół tureckich weterynarzy i chirurgów podczas pionierskiej operacji. Choć dziś ten żółw morski wygląda jak żywcem wycięty z filmu science-fiction, to według weterynarzy czuje się coraz lepiej, a jego organizm nie odrzucił implantu. Zanim będzie mógł zostać wypuszczony na wolność minie jeszcze trochę czasu, ale kiedy już to się stanie, powinien już móc odżywiać się samemu.

Zdjęcie: Facebook/BTech Innovation A.Ş.

podobne treści