naukanews

Rakotwórcze skanery na lotniskach

Martwiliśmy się, że rentgeny na lotniskach naruszają prywatność. Gorzej, że mogą się także okazać śmiercionośne. Promienie rentgena nie pozostają bez wpływu na zdrowie, a coraz więcej lotnisk zmusza pasażerów do korzystania z bramek wyposażonych w skanery. Może to prowadzić do raka.

Szczególnie niepokojące są maszyny typu backscatter, które za pomocą niskich dawek promieniowania sprawdzają, co mamy pod ubraniem. Na razie znajdują się tylko na 23 amerykańskich lotniskach, ale pod koniec przyszłego roku staną się standardowym wyposażeniem bramek bezpieczeństwa w tym kraju. Grupa naukowców pod przewodnictwem biochemika z Uniwersytetu Kalifornijskiego napisała w tej sprawie list do prezydenta USA.

Specjaliści ostrzegają, że promieniowanie jonizujące może prowadzić do zmian chromosomowych, co grozi zachorowaniem na raka. Wzywają do przeprowadzenia dalszych badań nad bezpieczeństwem metody, zanim stanie się ona obowiązującym standardem.

David Brenner z Uniwersytetu Columbia tłumaczy, że większość z nas jest bezpieczna, ale szerokie zastosowanie promieniowania sprawia, że wiele osób o słabym zdrowiu zostanie poddanych naświetlaniu niebezpiecznymi promieniami. Badania Brennera dowodzą, że około 5 procent populacji wykazuje nadwrażliwość na promienie rentgena. W wyniku mutacji genowych, jedna osoba na dwadzieścia ma osłabioną zdolność naprawiania uszkodzonego DNA. Przykładem takich mutacji są BRCA-1 i BRCA-2, które wiążą się z występowaniem raka piersi i jajników.

Amerykańskie linie lotnicze Trans States Airlines bagatelizują zagrożenie ze strony maszyn Rapiscan. Podobnie wypowiada się odpowiedzialna za bezpieczeństwo leków i produktów Food and Drug Administration.Tylko podróżować się ostatnio odechciewa. [Kyle VanHemert/giz, NPR, Dvice]

podobne treści

  • nie

    Sorry ale to jest kolejna kaczka dziennikarska.
    Podczas przykładowo lotu z Warszawy do nowego Yorku na pokładzie samolotu przyjmujemy 100 krotną (w porównaniu do np zdjęcia klatki piersiowej) dawkę promieniowania rentgenowskiego i jakoś nikt nie podnosi alarmu z tego powodu.