newssprzęt

Qualcomm: Snapdragon 820 z procesorem graficznym dostosowanym do potrzeb VR

Amerykański gigant sektora procesorów mobilnych potwierdził doniesienia o nadchodzącym zwiększeniu układów graficznych dedykowanych następcy jego flagowego chipu – Snapdragonowi 820. Według oświadczenia przedstawicieli firmy, GPU Adreno 530 będzie mogło pochwalić nawet o 40% lepszymi osiągami od grafik umieszczanych w poprzednich generacjach procesorów z tej serii.

Zgodnie z zapowiedziami szefa działu marketingu w Qualcommie, Adama Kerina, posunięcie to jest podyktowane przede wszystkim chęcią stworzenia fundamentu pod przyszłe zastosowania technologii z segmentów augmented i virtual reality. Reprezentant giganta uważa, zresztą słusznie, że stały wzrost zainteresowania tymi urządzenia przełoży się znaczny popyt na podzespoły o nieco większej mocy. Co oczywiste, przy okazji jest to też naturalna część rozwoju chipów Qualcommu, których możliwości muszą zwiększać się w miarę kolejnych wydawanych generacji.

Co dość interesujące, nowe chipy Adreno 530 trafią, wraz ze procesorem Snapdragon 820, także pod maski samochodów, gdzie zastąpią podstarzałe chipy Snapdragonów 602A. Tak jak w przypadku układów dla gadżetów mobilnych, będą one oszczędzać o 40% więcej energii od swoich poprzedników. Jakby nie patrzeć, w dobie niewystarczająco pojemnych baterii – rzecz nie do pogardzenia.

Poza udoskonaloną grafiką, do Snapdragona 820 trafi też nowy wkład Spectra, który docelowo udoskonali pracę kamer w bardzo szerokim spektrum urządzeń dysponujących tym procesorem.

Na papierze wszystko wygląda więc nieźle. Pozostało nam poczekać na pierwsze obiektywne testy.

Źródło: Engadget.com

podobne treści