biznes

Qualcomm ma zapłacić dotkliwą karę w Korei Południowej

Qualcomm ma kłopot. Kłopot ten wiąże się z Południowokoreańską KFTC, która nałożyła na firmę dotkliwą karę finansową za złamanie praktyk uczciwej konkurencji.

Według KFTC (Korea Fair Trade Commission), Qualcomm wykorzystywał w Korei Południowej swoją dominującą pozycję na rynku poprzez sposób obliczania opłat za wykorzystanie swoich chipów. Amerykanie mieli obliczać koszty licencji na podstawie ceny gotowego urządzenia, podczas gdy według KFTC Qualcomm powinien brać pod uwagę tylko koszty samych procesorów. W rezultacie koreański regulator nałożył na Qualcomm karę w wysokości 1,03 biliona wonów, czyli około 850 milionów dolarów.

Przez stosowanie takiego sposobu wyliczania opłat za korzystanie z chipów Qualcommu, południowokoreańscy producenci zapłacili łącznie amerykańskiej firmie około 1,5 biliona wonów czyli około 1,24 miliarda dolarów. Wziąwszy to pod uwagę, można stwierdzić, że nałożona na Qualcomm kara nie jest mała, dlatego amerykańska firma zamierza oczywiście odwołać się od tej decyzji.

Zdjęcie: Flickr/LinuxTag

podobne treści