wynalazki

Quadrokoptery grają motyw muzyczny z filmów o agencie 007

Naukowcy z laboratorium automatyki i robotyki Uniwersytetu w Pensylwanii mają bardzo mocno rozwinięte poczucie humoru. Można powiedzieć, że jest ono bardzo… brytyjskie.

Pracujący tam specjaliści chwalili się już wcześniej imponującymi pokazami precyzyjnego lotu w wykonaniu ich elektronicznych, śmigłowych pupili. Ale żeby programować quadrokoptery by zagrały motyw muzyczny z Bonda – to jest coś, czego jeszcze nie było.

Swój pokaz quadrokoptery dały w pokoju wyposażonym w lampy i kamery pracujące w podczerwieni. Odbija się ona od maszyn, dzięki czemu kamery są w stanie dokładnie zlokalizować pozycję drony. Informacje przekazywane są następnie bezprzewodowo do robotów, żeby znały swoje położenie oraz położenie innych maszyn.

Żeby quadrokoptery mogły zagrać tą prostą melodię, należało wcześniej przypisać im szereg punktów kontrolnych w przestrzeni, w których musiały znajdować się w odpowiednim czasie. Choć punkty kontrolne były programowane przez ludzi, to roboty podejmowały decyzję o tym w jaki sposób zamierzają się tam dotrzeć i nie przeszkadzać innym dronom.

Choć poniższe wideo ogląda się bardzo zabawnie, dopracowywanie umiejętności poruszania się i precyzji latających robotów pociąga za sobą możliwość użycia ich w bardziej poważnych „misjach”. Jeśli nauczymy roboty współpracować w taki sposób, by nie przeszkadzały sobie nawzajem, będzie można zastosować roje małych i tanich robotów na przykład do przeszukiwania dużych obszarów czy do innych zastosowań.

Wyobrażacie sobie roboty wznoszące konstrukcję jak mrówki?

[University of Pennsylvania via Gizmag]

podobne treści