wynalazki

Przyszłość według Goodyear: mech i inteligentne opony

W ubiegłym roku koncern Goodyear pochwalił się rozpoczęciem testów inteligentnej opony. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, firma oponiarska zaprezentowała prototyp takiej opony.

Inteligentna opona Goodyear wyposażona jest w specjalny zestaw bezprzewodowych czujników, które mają za zadanie cały czas mierzyć temperaturę oraz ciśnienie w oponach. Zebrane w ten sposób dane trafiają do komputera pokładowego samochodu, a następnie przesyłane są do chmury Goodyear, która je analizuje. Monitorowane są takie parametry jak zużycie, temperatura czy ciśnienie, co pozwala na szybkie wykrycie potencjalnych problemów z ogumieniem, zanim jeszcze dojdzie do poważniejszej awarii.

System ten ma przysłużyć się przede wszystkim operatorom flot pojazdów, którzy dzięki dostępowi do dokładnych informacji na temat ogumienia, mogliby usprawnić zarządzanie.

Ale inteligentna opona to nie jedyny pomysł firmy na ogumienie przyszłości. Goodyear zaprezentował także koncepcyjną ekologiczną oponę, która miałaby produkować tlen. Oczywiście koncepcji daleko jeszcze do stadium choćby prototypu, ale pomysł o nazwie Oxygene jest ciekawy.

Koncepcyjna opona, a właściwie koło, ponieważ Goodyear odchodzi tu od rozwiązań pneumatycznych, miałaby mieć unikalną strukturę, która pozwalałaby na umieszczenie w niej żywego mchu. Rozwiązania konstrukcyjne mają umożliwić pochłanianie wody z jezdni, pozwolić na fotosyntezę, w rezultacie czego mech miałby produkować tlen. Według wyliczeń Goodyear, wykorzystywane na dużą skalę w mieście wielkości Paryża, miałaby wytworzyć prawie 3000 ton tlenu, pochłaniając w tym czasie 4000 ton dwutlenku węgla.

Brzmi nieźle i idealnie pasuje do ekologicznych miast przyszłości wziętych żywcem z futurystycznych animacji, ale jeśli ta wizja ma kiedykolwiek się ziścić, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość.

Zdjęcie: Goodyear via prnewswire

podobne treści