naukaWiadomości promowane

Przeszczep głowy? Włoski naukowiec twierdzi, że jest to możliwe

Ok, poniższa wiadomość jest tylko trochę, ale to trochę odjechana. Usiądźcie mocno i zapnijcie pasy – włoski neurochirurg opublikował artykuł naukowy z opisem procedury przeszczepu ludzkiej głowy. Głowy. Według niego coś takiego jest już teoretycznie możliwe.

Dr Sergio Canavero z Uniwersytetu w Turynie jest najwyraźniej zafascynowany eksperymentami, które prowadził kiedyś dr Robert White. White wsławił się tym, że w latach siedemdziesiątych przeszczepił głowę jednego rezusa na ciało drugiego. Problem polegał na tym, że choć operacja się względnie udała, małpie nic z tego nie przyszło, ponieważ nie było wtedy sposobu na to, by połączyć przecięty przez chirurgów rdzeń kręgowy z ciałem nowego gospodarza. Ostatecznie zrezygnowano z badań zmierzających w tym kierunku.

Canavero uważa, że nic straconego a dzisiejsza technologia pozwala już na przeprowadzenie takiej operacji. Bazując na wynikach White’a, włoski naukowiec podaje opisuje procedurę schłodzenia głowy oraz rdzenia kręgowego do temperatury 18 stopni Celsjusza a następnie obcięcie jej za pomocą maksymalnie ostrego ostrza w taki sposób, by przeszło ono pomiędzy dwoma rdzeniami kręgowymi, pozostawiając za sobą maksymalnie „czyste cięcie”. Przeszczepiana głowa miałby być pozbawiona krwi przed przyszyciem do nowego ciała.

Cała operacja nie miałaby sensu, gdyby nie było możliwości połączenia rdzenia kręgowego głowy pacjenta z jego nowym ciałem. Canavero twierdzi, że można to osiągnąć dzięki specjalnym, nieorganicznym polimerom. Jako przykład podaje badania na świnkach morskich i psach, które zdają się potwierdzać tezę, że ponowne przymocowanie głowy do ciała jest możliwe.

Oczywiście taka operacja nie mogłaby odbyć się bez dużego ryzyka. Według Canavero największym zagrożeniem jest ryzyko pomyłki podczas łączenia ze sobą poszczególnych nerwów, co doprowadziłoby do problemów z późniejszym poruszaniem się. Pomimo tego włoski naukowiec uważa, że już teraz należałoby zacząć prowadzić poważne eksperymenty w kierunku przeszczepów głów (albo całych ciał, zależy od perspektywy) – takie rozwiązanie mogłoby potencjalnie pomóc tysiącom pacjentów, którzy w tej chwili przykuci są już na zawsze do łóżek.

Możliwe, choć na pierwszy przeszczep głowy trzeba będzie jeszcze dość długo czekać. Może w tym czasie zdążymy się oswoić z tym pomysłem.

Zdjęcie: Flickr/Double-M

podobne treści