news

Przesyłanie danych przez LED

Wi-Fi i Bluetooth odejdą w zapomnienie, gdy do transferu danych użyjemy
diod. Przepustowość takiego łącza to tylko 2 Mb/s, ale może wreszcie to drogie LED
będą warte swojej ceny.

Nad nową technologia pracują naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk. Główną zaletą pomysłu jest możliwość wykorzystania źródeł światła w dodatkowy i pożyteczny sposób. Nikt nie korzysta już dziś z łączności IrDA, ale gdyby wystarczyło włączyć światło, kto wie, może pomysł podobny do starego okazałby się popularny?

Transfer danych w tempie 2 Mb/s jest możliwy dzięki modulacji natężenia światła diody. Miganie nie byłoby dla nas dostrzegalne, ale dla odbiornika – owszem. Bardzo oświecające. [Kat Hannaford/giz, Beijing Times, Engadget Chinese, Engadget]

LED Lights Able To Stream Video At 2Mbps Thanks To Chinese Research

Zdjęcie: Spike55151

podobne treści

 • plumbum

  Drobiazg, ale – o ile mi wiadomo – prędkości nie wyraża się w MB. W serwisie stricte technicznym powinno się o tym wiedzieć, nawet jeżeli tłumaczy się inteligentnych inaczej Amerykanów.

 • blabla

  dokładnie @plumbum,
  coś tu tłumacz nawalił

 • p.gulewicz

  Mrugenlampy :D

 • Michał Szabłowski

  @plumbum: poprawiłem, dzięki. Miałeś rzadką możliwość złapania Ani na popełnieniu literówki :)

 • plumbum

  Megabity zamiast megabajtów sprawiają, że artykuł ma więcej sensu, a „/s” powoduje, że nie pałam już rządzą mordu. Literówki się zdarzają. Cieszy taki rodzaj reakcji. Pozdrowienia.

 • lukas

  To już było – nazywa się IrDA:
  – przepustowość do 4 Mb/s (IrDA 1.1)
  – zasięg – do 11 metrów
  – maksymalna liczba aktywnych urządzeń: 21

  Chińczycy użyli tylko światła o krótszej fali – czyli mają możliwość skorzystania z pojemniejszego pasma i wbudowali to w lampy w suficie.

  Ja jestem w stanie zrobić prototyp w 15 minut: montuję głowicę IrDA obok żarówki pod sufitem (żarówka też jest źródłem promieniowania podczerwonego) i mam lampę z transmisją danych ! Drugim etapem będzie podpięcie koncentratora RS-232 do kilkunastu lamp na korytarzu – i montaż głowicy IrDA w każdej z tych lamp.