bizneswtf

Przesądny fundusz giełdowy

Podobno w grze hazardowej, jaką w pewnym sensie jest giełda, średnio rozgarnięty szympans ma statystycznie takie same (albo nawet i lepsze) wyniki co statystyczny makler. Jak naprawdę jest z tym giełdowym szympansem, nie wiem, wiem natomiast, że do sukcesu na giełdzie przyda się wiedza i szczęście. Dużo szczęścia. A kto lepiej przepowie szczęście niż gwiazdy?

Można oczywiście kierować się wskazaniami analityków, sprawdzać sprawozdania finansowe i rachunki przepływów pieniężnych. Tylko po co, skoro powstał Superstitious Fund – eksperymentalny fundusz, który handluje akcjami na podstawie numerologii, cyklów księżycowych czy innych przesądów.

Sercem systemu jest Przesądny Robot Sid – program komputerowy, który kupuje akcje na podstawie przesądów. Dla przykładu nie kupi akcji w piątek 13-tego i ogólnie unikać będzie liczby 13. Jego uwagę przyciągać będą numerologiczne wibracje nazwy danej spółki a jego zachowanie dostosowuje się do cyklu księżyca. Nów to przecież dobry znak a pełnia to zły omen.

Autorem algorytmu jest dwudziestopięcioletni Shing Tat Chung, który zaczął pisać go na własny użytek, zafascynowany przesądami. Z czasem postanowił sprawdzić jak jego pomył sprawdza się w większej skali, dlatego 1 czerwca (data podpowiedziana przez wróżbitę) zaczął handlować akcjami na londyńskiej giełdzie. Za pieniądze inwestorów. Na razie idzie to dość opornie – z początkowych 5000 funtów jakimi dysponował, udało mu się stracić 12 procent. Ale w ciągu roku, podczas którego działać będzie przesądny fundusz, wszystko się jeszcze może zdarzyć.

[BBC via The Verge]

podobne treści