naukanews

Przechodzenie przez drzwi powoduje zaniki pamięci

Jeśli zaczęliście się obawiać, że zapadacie na Alzheimera, odetchnijcie z ulgą. Prawdopodobnie ataki zapominalstwa to wina… drzwi.

Psycholog z Uniwersytetu Notre Dame Gabriel Radvansky opublikował wyniki swoich badań, w których pisze:

Przechodzenie przez drzwi tworzy „rozgraniczenie między wydarzeniami” w umyśle, oddzielające etapy naszej aktywności i przyporządkowujące je do kategorii. Przypomnienie sobie podjętej w innym pokoju decyzji lub wykonywanej tam czynności jest trudne, ponieważ została „zaszufladkowana” w danym miejscu.

To wyjaśnia, dlaczego czasem odczuwałam potrzebę, by wrócić do innego pomieszczenia, gdy w mojej głowie pojawiała się pustka w stylu „Co to ja miałam…?”. Niestety, taki powrót nic nie da.

Radvansky dowiódł słuszności swojej tezy podczas następującego eksperymentu. Uczestnicy dostali różne zadania na zapamiętywanie i w jednym wariancie przed przypomnieniem przechodzili przez drzwi do innego pomieszczenia, a w drugim przechodzili podobną odległość, ale w obrębie jednego pokoju. Zarówno eksperymenty w sztucznie stworzonych warunkach, jak i sytuacje z życia wykazały, że to przechodzenie przez drzwi powoduje zapominanie.

W ostatnim etapie badań Radvansky poprosił uczestników o powrót do pierwszego pokoju. Wcale nie ułatwiło to przypominania. Pozostaje nam więc kończenie tego, co zaczęliśmy… w tym samym miejscu. [Quarterly Journal of Experimental Psychology, Medical Xpress, zdjęcia: Shutterstock/Tatiana53]

podobne treści

 • xD

  Czyli jak zapomniałem całek to mam wrócić do szkolnej ławki by sobie przypomnieć?

 • robert

  Nie, to nie pomoże, po prostu nie powinieneś nigdy z niej wychodzić jeśli nie chciałeś ich zapomnieć ;)

 • elawolczuk

  Taaaak-wiele osób po zamknięciu drzwi szkoły,domu rodzinnego zapomina po co tam byli, co tam robili…….

 • sebastianp

  O czym to ja miałem napisać ? Szkoda że ponowne przejście przez drzwi nie skutkuje bo może bym sobie przypomniał.