nauka

Prywatny teleskop na Księżycu? Czemu nie

Prywatyzacja kosmosu nabiera tempa – Moon Express oraz International Lunar Observatory Association ogłosiło, że już w roku 2016 zamierzają wspólnymi siłami wybudować na Księżycu prywatny teleskop.

Moon Express, czyli jedna z firm, która powstała w celu zdobycia Google Lunar X Prize, ogłosiło, że zamierza nie tylko posadzić na powierzchni Księżyca własnego robota, ale także we współpracy International Lunar Observatory Association z umieścić tam dwumetrowy teleskop.

Pierwszym krokiem ma być misja planowana na rok 2015, podczas której obie organizacje planują umieścić na powierzchni Księżyca własne testowe urządzenie o nazwie ILO-X. Jeśli to się uda, rok później rozpocznie się misja, której celem będzie umieszczenie w jednym z kraterów w okolicy południowego bieguna naszego satelity dwumetrowego teleskopu International Lunar Observatory.

Choć dane pozyskane za pomocą teleskopu International Lunar Observatory mają być dostępne za darmo dla każdego zainteresowanego, Moon Express nie zamierza przeprowadzać całej operacji z czystej dobroci serca. Firma przyznaje, że ich celem jest zbadanie obszarów znajdujących się w okolicach księżycowego bieguna południowego w poszukiwaniu minerałów zdatnych do wydobycia oraz wody.

podobne treści