news

Prosty pomysł, który oszczędzi prąd w laptopach

Wonyoung Kim, student Harvardu, wynalazł czip, który zmienia napięcie procesora pod wpływem obecnego wykorzystania jego zasobów. W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych teraz, chip robi to natychmiastowo, skutecznie zmniejszając zużycie prądu, co przekłada się na czas pracy na baterii.

Kiedy procesor jest mocno wykorzystywany, np. w trakcie oglądania filmów w 1080p na YouTubie, jego napięcie jest zwiększane. W trakcie pracy biurowej obciążenie procesora nie przekracza zazwyczaj 30%, wtedy napięcie procesora spada. Bez tego czipu, spadek napięcia jest powolny, co zresztą widać na grafice. Nie jest to najbardziej oszczędne rozwiązanie i dlatego z pomocą przychodzi rozwiązanie oferowane przez wspomnianego studenta.

Czip nazywa się MCVR (multi-core voltage regulator) i dynamicznie dostosowuje napięcie do stopnia wykorzystania procesora. Kim porównuje swój wynalazek do „wychodzenia z pokoju i wyłączania świateł”. Czip rozpoznaje także, które części procesora nie są wykorzystywane i odcina od nich prąd. Zmiana napięcia o 1 V zajmuje 20 nanosekund. Czip, według zapewnień studenta, w prosty sposób mógłby być „wszczepiony” w obecne procesory. Koszt czipu wynosiłby ok. 10% ceny całego procesora. Zużycie prądu przez procesor może spaść nawet o 20%. [PhysOrg, Engadget]

podobne treści

 • kublon1

  Proste a skuteczne :]

 • blabla

  Coś mi się to nie widzi… minimalne opóźnienie w „dodaniu” napięcia i mamy zwis systemu. A później wina oczywiście systemu ;p

 • a

  O, pan blabla jest widzę światowej klasy „fahofcą” :-D

 • dupa

  Myślicie, że nikt z Intela, Moto, AMD na to wcześniej nie wpadł? Wątpię…

 • name

  blabla
  A co ty na to żeby zabezpieczyć taką ewentualność od strony systemu?

  Do tego dopracowany czip i nie ma żadnego problemu, a LAPTOPY zyskują na baterii.

 • kwak

  @dupa
  „Myślicie, że nikt z Intela, Moto, AMD na to wcześniej nie wpadł? Wątpię…”

  Tak, widocznie nikt z Intela, AMD tego wcześniej NIE WYNALAZŁ, bo w AMD i INtelu pracują naukowcy, którzy różne rzeczy wynajdują, ale bardzo często zdarza się, że wykupują technologie, ktore ktoś wymylśli.

  Dziwne, że wczesniej na to nie wpadles…

 • email

  Zbyt mało dane,aby wysnuć wniosek.

 • ssss

  hmm … ale nie każdy procesor jest taki sam przecież i zapewne ten zapasik V jest dla lepszej stabilności. Np jak się robi OC to przecież odpowiedni zapas V daje się dla stabilności. Myślę, że ten cudny wynalazek w masowej produkcji by prowadził do niestabilności systemu.

 • karologlowacki

  A jak bateria zareaguje na takie skoki napięcia?

 • aba

  przeciez taka funkcje ma wiekszosc dzisiejszych procesorow ;)

  to sie nazywa SpeedStep :D

  http://pl.wikipedia.org/wiki/SpeedStep