Wiadomości promowane

Projekt ustawy powołującej polską agencję kosmiczną POLSA jest już w Sejmie

Dziś o godzinie 11:30 stała się rzecz, jak na polskie warunki, niezwykła – na konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie, wszystkie kluby parlamentarne poinformowały o złożeniu wspólnego projektu ustawy o powołaniu polskiej agencji kosmicznej POLSA.

Zadaniem agencji POLSA (POlish Space Agency) ma być koordynacja polskich działań w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej. POLSA ma wspomagać instytucje akademickie, naukowe i przemysłowe w zakresie wspólnego pozyskiwania funduszy, zamówień oraz realizacji przedsięwzięć z zakresu opracowywania i wykorzystywania technologii kosmicznych. Obecnie zajmowało się tym kilka instytucji, przede wszystkim Centrum Badan Kosmicznych PAN.

Powołanie polskiej agencji kosmicznej ma kosztować około 10 milionów złotych, wiec jest to kwota śmiesznie mała w porównaniu na przykład do zakupu Pendolino. W odróżnieniu jednak od tego ostatniego, wydatek ten jest inwestycją, która, miejmy nadzieje, przyczyni się znacznie do rozwoju polskich technologii kosmicznych i w przyszłości zwróci się z nawiązką w postaci nowych miejsc pracy oraz technologii.

O powołaniu polskiej agencji kosmicznej mówiono już od jakiegoś czasu. Miejmy nadzieję, że skoro projekt ustawy został wniesiony wspólnie przez wszystkie kluby parlamentarne, zostanie on równie jednomyślnie przyjęty.

podobne treści