wynalazki

Projekt SkyBender: pomysł Google na internet z drona?

Kiedy w 2014 roku Google kupiło Titan Aerospace, zespół zajmujący się budową bezzałogowych dronów zasilanych energią słoneczną miał trafić pod skrzydła Google X Lab, by tam rozwijać pomysł dostarczania Internetu z powietrza. Teraz The Guardian donosi, że projekt ten przybrał już nawet konkretny kształt.

Jest nim eksperymentalny dron o nazwie Centaur, który testowany jest nad pustyniami Nowego Meksyku w ramach programu SkyBender. Według brytyjskiego dziennika, Google podnajęło w tamtejszym Spaceport America pokaźny hangar, za który płaci tysiąc dolarów dziennie Virgin Galactic. Firma miała też zapłacić około 300 tysięcy dolarów administracji obiektu za instalację niezbędnej infrastruktury, w której skład wchodzą między innymi serwery oraz nadajniki fal milimetrowych. Według gazety to właśnie w tym tej technologii Google upatruje przyszłości szerokopasmowej komunikacji. Teoretycznie można za ich pomocą przesyłać nawet czterdzieści razy więcej danych w ciągu sekundy w porównaniu do dzisiejszych systemów 4G.

„Ogromną zaletą fali milimetrowych jest dostęp do nowej części spektrum, a dzisiejsze spektrum komórkowe już jest bardzo zatłoczone,” twierdzi Jacques Rudell, profesor inżynierii elektrycznej na University of Washington, specjalista w zakresie tej technologii, z którym rozmawiał Guardian.

Problem w tym, że takie transmisje możliwe byłyby na dużo mniejszy zasięg niż jest to stosowane w dzisiejszych przekaźnikach komórkowych. Żeby ominąć to ograniczenie i sprawić, by możliwe byłoby rozgłaszanie takiego sygnału z pokładu bezzałogowca, Google, według gazety, eksperymentuje z transmisjami kierunkowymi.

„To bardzo trudne, skomplikowane i wymaga dużych ilości energii,” dodaje Rudell.

Na razie jednak nie wiadomo jak przebiegają te testy i czy firma poczyniła w tym zakresie postępy. Google nie chciało oficjalnie skomentować doniesień brytyjskiego dziennika. Wiadomo jednak, że zezwolenie amerykańskiej komisji łączności, pozwalające firmie na tego typu testy, ważne jest do lipca tego roku.

W przeszłości Google podkreślało już, że zamierza konkurować z innymi firmami technologicznymi, na przykład z Facebookiem, w zakresie badań nad wykorzystaniem pojazdów latających do dostarczania Internetu do krajów rozwijających się. Według Guardiana projekt SkyBender jest prowadzony przez Google Access, spółkę córkę holdingu Alphabet, która zajmuje się zarówno Google Fiber, jak i rozwojem Project Loon.

Zdjęcie: Titan Aerospace

podobne treści