aplikacjemobilenews

Projekt Brillo, Google Photos i ulepszone Google Now, czyli nowości Google I/O

Podczas tegorocznej konferencji Google I/O Mountain View skupiło się głównie na nowym oprogramowanie. Ale zapowiedź Androida M, choć ważna, nie jest jedynym projektem zapowiedzianym wczoraj.

Jedną z ważniejszych koncepcji, jest niewątpliwie platforma Brillo, o której pierwsze informacje dotarły do nas już w ubiegłym tygodniu. Brillo to system operacyjny przygotowywany z myślą o Internecie Przedmiotów. W zamyśle Google oprogramowanie to ma stać się wspólną platformą, dzięki której domowe urządzenia przyszłości będą mogły w pełni wykorzystać możliwości sieci. Wśród wymienionych wczoraj przez Google zalet Brillo znalazły się między innymi bardzo niskie wymagania sprzętowe oraz wbudowana obsługa sieci WiFi i standardu Bluetooth Low Energy.

Podczas wczorajszego wystąpienia poświęcono też trochę uwagi systemowi Android Wear, który przeznaczony jest dla tzw. „inteligentnych zegarków”. Google pochwaliło się między innymi nowościami, jakie wprowadzić ma nowa wersja. Wśród nich znaleźć się ma między innymi tryb wyświetlania map w wersji czarno-białej, co przełożyć ma się na oszczędność energii. Podczas prezentacji Google podkreślało także fakt, że obecnie w Google Play znajdują się już ponad 4 tysiące aplikacji dla Android Wear. Samo Google Play też doczeka się pewnych modyfikacji, które obejmować będą między innymi udoskonalenie wyszukiwarki aplikacji oraz wprowadzenie trybu familijnego przeznaczonego dla rodziców poszukujących aplikacji dla swoich dzieci.

Google zamierza też wprowadzić nowe funkcjonalności do asystenta Google Now, które mają pomagać użytkownikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Według zapowiedzi, asystent Google, dzięki współpracy z zewnętrznymi aplikacjami, będzie pozwalał użytkownikom na przykład na zamawianie zakupów czy taksówki do miejsca, w którym aktualnie się znajdują.

Podczas prezentacji pokazano także nową usługę o nazwie Google Photos, która ma pozwalać na bezpieczne przechowywanie zdjęć w chmurze i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami. Usługa ma automatycznie porządkować zdjęcia według zadanych kryteriów, domyślnie jest to czas wykonania zdjęcia, pozwoli także na ich edycję czy dodawanie efektów. Usługa wspierać będzie fotografie o rozdzielczości do 16 megapikseli i, uwaga, ma nie mieć limitu pojemności.

Google Cardboard również doczekało się nowej odsłony. Nowa wersja kartonowej przystawki VR dla smartphone’ów może współpracować z urządzeniami o przekątnej ekranu wynoszącej do 6 cali, Google udostępniło także odpowiednie SDK dla urządzeń z iOS. Mountain View nawiązało także współpracę z GoPro, której efektem jest stworzenie okrągłego stelażu do montażu 16 kamer GoPro. Stelaż ma wejść do sprzedaży latem i, wraz z odpowiednim oprogramowaniem, pozwoli na tworzenie stereoskopowych nagrań dookólnych.

Zdjęcie: Flickr/Robert Nyman

podobne treści