naukanews

Projekt “Avatar” Pentagonu: taki jak w filmie, ale z robotami zamiast kosmitów

Żołnierze praktycznie mieszkający w ciałach mechanicznych androidów, którzy zajmą miejsce ludzi na polu walki. Albo wyszukana technologia, która zauważa promień lasera i powstrzymuje go przed zniszczeniem celu.

To pomysły, które mogliście zobaczyć na ekranie. Teraz Darpa, badawcze ramię Pentagonu, zamierza przenieść je do rzeczywistości.

W 2,8-miliardowym budżecie agencji ujawnionym w poniedziałek, 7 milionów dolarów przeznaczono na projekt o kryptonimie “Avatar”. Jego ostateczny cel, jak można się domyślić, jest podobny do wątku dzieła o tym samym tytule, ale o dużo większym budżecie.

Według agencji:

program Avatar będzie rozwijał interfejsy i algorytmy, które mają umożliwić żołnierzom efektywną współpracę z półniezależnymi dwunożnymi maszynami, działającymi w zastępstwie żołnierza.

Roboty powinny być wystarczająco inteligentne i zwinne, aby wykonywać brudną robotę, zauważa Darpa. Do tego zalicza:

sprawdzanie pomieszczeń, pełnienie warty oraz ratowanie rannych

Wszystko we współpracy ze sterującym je człowiekiem.

Straszne? Tak. Jednak inicjatywa jest niewątpliwie kolejnym logicznym krokiem w badaniach Darpa nad robotami. Z jednej strony agencja pracuje nad coraz bardziej niezależnymi maszynami, takimi jak Petman (bezgłowy humanoid), zaprojektowany, by naśladować fizjologię żołnierza, czy AlphaDog (gigantyczna czworonożna bestia), który ma nosić podczas walki sprzęt.

Zaledwie tydzień temu Darpa ujawniła nowe wideo AlphaDoga, który przedziera się przez las. Agencja zaznaczyła, że chce by robot:

wchodził w interakcje z [żołnierzami] w naturalny sposób, podobny do tego, w jaki współpracują zwierzę z treserem

AlphaDog jest zaprojektowany tak, by podążać za ludzkim dowódcą korzystając z czujników obrazu i odpowiadać na rozkazy dźwiękowe.


Z opisu Darpy projektu Awatar, który wykorzystuje “kluczowe osiągnięcia teleobecności i zdalnego sterowania obiektów naziemnych”, wydaje się, że agencja będzie pracowała nad jeszcze bardziej wyszukaną synergią człowieka z robotem. Ma znaczące osiągnięcia w budowie robotów kontrolowanych za pomocą umysłu. Chociaż badania były prowadzone na małpach, to można sobie wyobrazić, że pewnego dnia żołnierze stopią swoje umysły z ich mechanicznymi alter ego.

“Avatar” nie jest jedynym wątkiem sci-fi w nowym budżecie Darpy. Agencja pracuje nad technologią przeciwlaserową, na którą wyda 4,1 miliona dolarów. Celem jest obrona przed laserami wysokoenergetycznymi, które w przyszłości mogą być zagrożeniem. Nie, w budżecie nie odnoszą się bezpośrednio do Gwiazdy Śmierci.

Oczywiście, miotaczy nie ma jeszcze na polu walki. Jednak, gdy się pojawią, mogą być bardzo skuteczne w niszczeniu obecnego uzbrojenia, dlatego Pentagon szuka sposobów na ochronę swojego arsenału. W 2008 roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zleciły naukowcom badania nad powłoką antylaserową. Marynarka w 2009 uruchomiła własny projekt przeciwlaserowy.

Projekt Darpa będzie miała podobny cel.

Najwyraźniej ograniczony budżet Pentagonu nie powstrzymał marzycieli z Darpa przed oglądaniem zbyt wielu filmów sci-fi. Mamy tylko nadzieję, że nikt w agencji nie oglądał “Kodu nieśmiertelności”.

podobne treści

 • s

  Ciekawostka – Siri, asystent glosowy z iphone 4s zostala opracowana w DARPA, Apple te technologie kupilo.

 • spadajstara

  Siri Inc. – bo to oni stworzyli siri i zostali kupieni – to wedlug ciebie DARPA ?

 • a

  @ten AlphaDog – wrog bedzie juz slyszal z paru km ze zmierzaja :-D

 • B Oh

   Ciekawe, czy to projekt w 3D…

 • Pingback: Rosyjski oligarcha planuje umieścić mózg w robocie | digiFakt.pl