Wiadomość głównawynalazki

Project Natick czyli podmorskie centra danych Microsoftu

Choć z perspektywy Polski, która zasadniczo jest państwem lądowym, trudno to zauważyć, połowa mieszkańców świata mieszka w miastach położonych w okolicach wybrzeża. Microsoft chciałby wykorzystać ten fakt i przenieść bazy danych pod wodę.

W celu realizacji tej wizji Microsoft Research uruchomiło Project Natick. Według strony projektu, pilotażowy program ma pozwolić „zrozumieć zalety i trudności związane z umieszczaniem baz danych pod powierzchnią morza”. Zalety wydają się dość oczywiste – bliskość użytkowników może znacząco przełożyć się na jakość świadczonych usług, podczas gdy woda otaczająca podmorskie centrum bazodanowe może zapewnić chłodzenie. Microsoft chciałby także, by takie centra zasilane były energią pochodzącą z turbin wiatrowych bądź z elektrowni wykorzystujących energię fal.

Do problemów, jakie wiążą się z takim rozwiązaniem, z pewnością zaliczyć można znacznie utrudnioną konserwację, wpływ warunków pogodowych oraz projekt całości, który musi jednocześnie zapewnić, że otaczająca podmorskie centrum woda nie uszkodzi znajdującej się w jego wnętrzu elektroniki.

Pierwszy prototyp tego typu centrum, nazwany Leona Philpot, za postacią z gry Halo, został umieszczony jesienią ubiegłego roku na głębokości około 10 metrów, kilometr od kalifornijskiego wybrzeża. Stalowy cylinder o średnicy niecałych 2,5 metra zawierał jedną półkę serwerową oraz cały szereg czujników monitorujących pracę komputerów oraz otoczenie kapsuły. W grudniu testowe centrum zostało podniesione z dna morskiego i przewiezione do Redmond do analizy.

Wygląda na to, że wyniki pomiarów były obiecujące, ponieważ naukowcy Microsoftu zaangażowani w projekt już zapowiadają, że w przyszłym roku chcą przetestować trzykrotnie większą kapsułę, tym razem w okolicach Florydy lub przy brzegach Europy Północnej.

Zdjęcie: Microsoft Reseach

podobne treści