gadżetygryWiadomość główna

Project Morpheus czyli gogle VR Sony

Sony zaprezentowało wczoraj Project Morpheus, prototyp gogli Virtual Reality, które współpracować mają z PlayStation 4.

Tak jak zapowiadano wcześniej, na trwającej waśnie Game Developer Conference 2014 Sony zaprezentowało własne okulary VR o nazwie kodowej Project Morpheus. Urządzenie, z racji pełnionej funkcji, przypomina swoim wyglądem inne gogle VR, choć Sony mocno postawiło na nowoczesny design.

Urządzenie wyposażone jest w ekran LCD o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 1080p. PlayStation Camera śledzi ruchy głowy użytkownika i na podstawie zebranych w ten sposób danych odpowiednio dostosowuje obraz wyświetlany przed oczami gracza. Wyświetlany obraz obejmuje 90 stopni. Project Morpheus łączy się obecnie z konsolą za pośrednictwem kabla HDMI lub USB, ale Sony zapewnia, że pracuje nad „innymi rozwiązaniami”. Dużą zaletą jest to, że podczas zabawy z goglami VR, nad którymi pracują obecnie Japończycy, będzie można korzystać nie tylko ze zwykłego pada, ale także z kontrolera PlayStation Move, dzięki czemu gracze będą mogli na przykład „poczuć” miecz trzymany przez ich postacie.

Żeby jeszcze bardziej pogłębić wrażenie zanurzenia w wirtualnym świecie, Sony postanowiło zastosować w swoich okularach VR autorską technologię dźwięku przestrzennego. Wirtualne źródła dźwięku będą mogły być umieszczone dosłownie w każdym miejscu, również „na dole” i „na górze” i przemieszczać się w zależności od położenia głowy gracza.

„Wirtualna rzeczywistość to kolejna innowacja SCE, która, w naszej opinii, ukształtuje przyszłość gier”, stwierdził wczoraj Shu Yoshida, szef Sony Computer Entertainment Worldwide Studios. „Od dawna marzyłem o VR oraz o możliwościach, jakie otwiera ona na polu projektowania gier.”

Niestety nie wiadomo na razie kiedy Project Morpheus trafi na rynek, ani tym bardziej ile kosztować będą gogle VR dla PlayStation 4. Natomiast uczestnicy tegorocznego GDC mogą osobiście sprawdzić jak prototyp urządzenia sprawuje się w grach EVE: Valkyrie, Thief, The Castle  oraz The Deep. Interesująca jest zwłaszcza informacja o EVE: Valkyrie, które widzieliśmy przecież jako przykład działania Oculus Rift. Okazuje się jednak, że umowa pomiędzy CCP a Oculus Riftem dotyczyła jedynie wersji PC a wspomniana wyżej gra pojawi się w przyszłości też na PlayStation 4.

podobne treści