biznesnewsWiadomość główna

Project Fi: Google zostało operatorem komórkowym

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o tym, że Google zamierza stworzyć własną sieć komórkową. Według Mountain View Project Fi, bo tak nazywa się nowa usługa, będzie rewolucją na rynku.

Google nie zamierza jednak budować własnej infrastruktury, ani oferować nowej jakości połączeń czy bardzo dużego pakietu danych do wykorzystania. Korporacja z Mountain View będzie korzystała z nadajników amerykańskich sieci Sprint i T-Mobile, można by więc powiedzieć, że Fi jest siecią wirtualną jakich wiele. Jest jednak pewna znacząca różnica, która wyróżnia Project Fi wśród konkurencyjnych ofert – w sieci komórkowej Google numer telefonu abonenta jest oddzielony od karty SIM, a co za tym idzie, nie będzie przypisany do konkretnego urządzenia.

Przekłada się to na możliwość wykonywania połączeń z danego numeru za pomocą różnych urządzeń – nie tylko smartphone’ów, ale też tabletów czy telewizorów. Przynajmniej takie są teoretyczne założenia, ponieważ na razie Fi współpracuje jedynie ze smartphone’ami Nexus 6.

Ale to nie jedyna zmiana w stosunku do tradycyjnych sieci komórkowych – urządzenia działające w ramach Fi mają przełączać się pomiędzy sieciami LTE a siecią miliona hotspotów Wi-Fi rozsianą na terenie USA. Przechodzenie pomiędzy łącznością komórkową, a sieciami bezprzewodowymi ma być wyjątkowo płynne i niezauważalne dla użytkownika.

Za dostęp do nielimitowanych rozmów i wiadomości tekstowych użytkownicy Project Fi zapłacą 20 dolarów miesięcznie. Dodatkowe 10 dolarów kosztować będzie każdy wykorzystany gigabajt danych. Z naszej perspektywy nie są to może najlepsze ceny, ale na amerykańskim rynku są dość atrakcyjne. Zwłaszcza, że Internet w ramach sieci Google będzie kosztował tyle samo również w 120 krajach świata.

Użytkownicy będą mogli przenieść swój numer do Project Fi, ale w początkowym etapie wdrażania dostępności usługi Google będzie dokonywało selekcji zgłoszeń, która ma opierać się na kolejności zgłoszeń i dostępności infrastruktury w miejscach zamieszkania przyszłych klientów.

Rozwiązania oferowane przez Google rzeczywiście wyglądają całkiem interesująco. Ciekawe czy ten eksperyment Mountain View okaże się być sukcesem, i czy Google postanowi rozszerzyć jego dostępność także na inne kraje?

podobne treści