naukanews

Problemy sondy Juno

W lipcu tego roku amerykańska sonda Juno dotarła w okolice Jowisza. Pierwotnie na 19 października zaplanowano manewr uruchomienia głównego silnika sondy, dzięki czemu jej okres orbitalny zmniejszyłby się z obecnych 54 dni, do dni 19. Niestety NASA musiała manewr ten przełożyć z powodu problemów z zaworami helu.

Jak podaje NASA, decyzja o przełożeniu manewru została podjęta po to, by specjaliści agencji mieli więcej czasu na przyjrzenie się problemowi. Dotyczy on dwóch zaworów będących częścią systemu regulacji ciśnienia paliwa sondy.

„Dane telemetryczne wskazują na to, że dwa zawory helu, które odgrywają znaczącą rolę podczas uruchamiania głównego silnika statku, nie zadziałały tak jak powinny podczas sekwencji poleceń zainicjowanej wczoraj,” stwierdził Rick Nybakken, menadżer projektu Juno z ramienia NASA Jet Propulsion Laboratory. „Powinny otworzyć się w ciągu kilku sekund, ale zajęło im to kilka minut. Zanim odpalimy główny silnik, musimy dokładniej zbadać ten problem.”

Zmiana planów oznacza, że sonda Juno znajdzie się na swojej finalnej orbicie najwcześniej 11 grudnia, czyli będzie mogła rozpocząć badania struktury i składu atmosfery Jowisza, jego pola magnetycznego i grawitacyjnego oraz magnetosfery później, niż początkowo zakładano.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści