aplikacjesmartfonyWiadomości promowane

Próbka możliwości projektu Tango

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się pierwsze informacje na temat projektu Tango, czyli prototypu smartphone’a przyszłości, nad którym pracuje obecnie Google. Ich wizja zakłada, że urządzenia będą mogły identyfikować i umieszczać w odpowiednim kontekście fizyczne przedmioty.

Nie byłoby to możliwe bez całego zestawu czujników oraz zaawansowanego oprogramowania. Ale czujniki i oprogramowanie znajdują się też w obecnej generacji smartphone’ów, czym więc różnić się ma Tango od urządzeń, który obecnie nosimy w kieszeniach?

Przede wszystkim tym, że urządzenie, nad którym pracuje obecnie zespół Advanced Technology and Projects Google, ma być „świadome” świata, jaki je otacza. Ale w tym celu Google musi wycisnąć wszystko, co jest możliwe, z całego zestawu czujników i kamer. W tym celu Mountain View nawiązało współpracę między innymi z podmiotami wyspecjalizowanymi w przetwarzaniu poszczególnych rodzajów danych.

Jednym z nich jest Matterport, firma tworząca oprogramowanie i sprzęt do wykonywania trójwymiarowych map wnętrz, która jako jedna z pierwszych otrzymała dostęp do prototypowego urządzenia Google. Aktualny efekt połączenia sprzętu, nad którym trwają prace w Mountain View i oprogramowania Matterport można podziwiać na nagraniu poniżej.

Jak widać możliwości obrazowania przestrzennego projektu Tango już teraz są dość spore. Ale osoby zaangażowane w projekt dopiero się rozkręcają:

„Jak widać otrzymujemy taką samą dokładność siatki, jaką możemy uzyskać za pomocą naszych własnych kamer,” twierdzi CEO Matterport Bill Brown. „Nie wygląda to jeszcze najlepiej, ale to dopiero prototyp.”

podobne treści