news

Premiera sklepu z aplikacjami Google – App Marketplace, czyli wszystko na chmurze

Obejrzeliśmy właśnie konferencję Google na temat premiery Google App Marketplace. Dowiedzieliśmy się, co oferuje użytkownikom i programistom czynny już sklep z aplikacjami.

Konferencję nazwano „Google Campfire One” i usłyszeliśmy na niej, że dzięki App Marketplace od Google, aplikacje będzie można bardzo łatwo tworzyć i instalować. Największy nacisk kładziono na łatwość tworzenia połączeń między różnymi programami i aplikacjami, zgodnie z filozofią Google tworzenia „chmury” współdziałających elementów. Najwięcej informacji na konferencji dotyczyło aplikacji biznesowych, ale to tylko początek.

Pierwsza część konferencji skierowana była do programistów aplikacji. Google oferuje im dostęp do 25 milionów użytkowników i zainkasuje tylko 100 dolarów za umieszczenie aplikacji w sklepie plus 20% prowizji od każdego zakupu. System wygląda na bardzo solidny: aplikacje mają być uwierzytelniane za pomocą OpenID i zabezpieczane przez oAuth.

Już w momencie otwarcia, sklep zaprezentował 50 partnerów biznesowych. Na pewno wkrótce dołączą następni, ale uwaga – nowe aplikacje nie pojawią się na Marketplace od razu, muszą najpierw przejść procedurę akceptacji. Nie wiemy na razie, jak ma ona wyglądać. Lecz gdy aplikacja pojawi się już na Marketplace, użytkownicy muszą tylko zaakceptować warunki użytkowania i podać swoje konto – np. Gmail i gotowe! Mogą korzystać z aplikacji. To ważne – aplikacje będzie można łatwo zintegrować z istniejącymi produktami Google, w tym pocztą Gmail i Google Docs.

Podobno opracowanie aplikacji jest tak proste, że 40 programistów pracowało nad nimi w drodze na konferencję – w autobusie!

To nie wszystko! Pamiętacie filmy YouTube, które pojawiły się niedawno na Gmailu? To przyszłość – konkrente aplikacje będą nam oferowane zależnie od treści wysyłanych wiadomości.

Co z tego wynika dla nas? Na razie na Marketplace najwięcej jest aplikacji dla biznesmenów, czyli dotyczących listy płac, baz danych, systemów zarządzania i dokumentów biurowych. Lecz w przyszłości na pewno zobaczymy wysyp aplikacji dla każdego – związanych z mediami, portalami społecznościowymi, wysyłaniem wiadomości. Czyli wszystko, z czego korzystamy, tylko w lepszej wersji – od Google.

Wszystkie te wiadomości sprawiają, że będę teraz chodzić z głową w chmurach.

podobne treści

  • ejcz_ujaczek

    Apple i jego iTunes … ssie :) … Android skopie kufer iFonowi lada moment