newsvideo

Pożegnanie Rosetty

Po dwunastu latach lotu czas pożegnać sondę Rosetta – jutro misja zostanie ostatecznie zakończona. Z tej okazji studio Platige Image, na zlecenie ESA, przygotowało kolejny krótki film upamiętniający to wydarzenie.

Europejska sonda Rosetta to pierwszy obiekt stworzony przez człowieka, który wszedł na orbitę komety, towarzyszył jej w czasie wędrówki wokół Słońca i posadził na jej powierzchni lądownik. Podczas trwającej dwanaście lat misji sonda zbadała nie tylko kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko, na orbitę wokół której weszła w sierpniu 2014 roku, ale wykonała też obserwacje dwóch planetoid, obok których przeleciała w roku 2008 i 2010. Przed historycznym lądowaniem lądownika Philae na powierzchni komety, w ramach promocji misji, ESA opublikowała świetny krótkometrażowy film „Ambition” w reżyserii Tomasza Bagińskiego.

Teraz, wraz ze zbliżającym się zakończeniem misji Rosetta, debiutuje „Ambition – Epilogue”, kolejna produkcja polskiego studia, która ma stanowić zwieńczenie historii zaprezentowanej dwa lata temu. Tym razem za reżyserię odpowiada Maciej Jackiewicz, który wcześniej reżyserował zwiastuny gier Cyberpunk 2077 i Wiedźmin.

Misja sondy Rosetta się kończy, ale nie kończy się nasza potrzeba odkrywania tajemnic kosmosu – ESA już teraz zapowiada, że w piątek, w dniu oficjalnego zakończenia misji, przedstawi w Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt kolejne ambitne przedsięwzięcie.

podobne treści