news

Poręczna kamerka od Sanyo

Redaktor Gizmodo.pl też człowiek i jakiś sprzęt do nagrywania musi mieć. ​Wakacje już prawie za pasem i warto mieć na czym nagrywać filmiki z ciekawych miejsc. Obecnie na rynku można znaleźć wiele ciekawych modeli kamer (mniej i bardziej ekonomicznych, jeżeli chodzi o cenę), ale prawie wszystkie są oparte na tej samej zasadzie – kamerę obejmujemy dłonią, stabilizujemy łokciem, dopasowujemy odpowiednio do ręki pasek, żeby sprzęt się nie wyślizgnął i gotowe – można nagrywać. 

Jak powiedziałem, prawie wszystkie kamery działają na tej zasadzie – jest jeden bardzo ciekawy wyjątek. Sanyo Xacti VPC-HD2000. Kamerka, która przypomina kształtem kompaktową suszarkę, albo – jeżeli kojarzycie taki gadżet sprzed ładnych paru lat – urządzenie do usuwania kłaczków z ubrań. 

Xacti VPC-HD2000 potrafi naprawdę bardzo dużo – rozdzielczość 8,1 MP, funkcja aparatu fotograficznego, bardzo wygodne przyciski obsługi, wbudowana lampa błyskowa, 2,7-calowy wyświetlacz panoramiczny. Wszystko to razem tworzy elegancki, designerski produkt, który możemy dostać w bardzo rozsądnej cenie – VPC-HD2000 ma sugerowaną cenę 1999 zł, natomiast w Internecie „chodzi” już od 1600-1800 zł. 

Tą kamerą można operować zupełnie inaczej niż standardowym modelem obejmowanym dłonią. Sanyo przypomina też rękojeść od pistoletu i oferuje taki sam zakres ruchu, niczym trzymana w dłoni broń (to akurat rodzi pytanie, jak na ten model Sanyo może zareagować jakaś rdzenna ludność odwiedzanego Bali albo Szanghaju? Nie jestem do końca pewien, czy zawsze możemy liczyć na serdeczny uśmiech, gdy celujemy do kogoś z czegoś, co ma lufę, trzyma się jak pistolet i sprawia, że mrużymy oczy ustawiając ostrość…). Jednak wszystko ma swoje zalety – dzięki takiej rączce, Sanyo można wygodnie nagrywać z biodra (nadgarstek swobodnie pracuje z kamerą na tej wysokości) oraz – dzięki obrotowemu wyświetlaczowi – możemy próbować nagrywać w miejscach mniej dostępnych i swobodnych (muzea, grobowce w piramidach, niecodzienne wydarzenia). Osoby o mniejszych dłoniach, mogą mieć problemy ze swobodnym objęciem rączki Sanyo. 

Jakość nagrań możecie ocenić na załączonych filmikach. I tu ważna uwaga – Sanyo VPC-HD2000 to naprawdę potężna graficznie maszyna – potrafi nagrywać do 60 klatek na sekundę. Tak naprawdę, to na wyjeździe zwykły netbook może mieć trudności z przejrzeniem na swoim ekranie materiałów zgranych z karty Sanyo.    

Dziękujemy firmie Sanyo Polska za udostępnienie kamery do testów. 

podobne treści

  • codenamemakaveli

    Posiadam kamere Sanyo już od roku, tylko że model niższy od prezentowanego. Równierz HD i powiem jedno jestem bardzo zadowolony, została kupiona z myślą o koncertach na które dosyć często uczęszczam. Obraz i dzwięk bez zarzutu nawet w słabym oświetleniu.

  • Rafał Tomański

    to prawda. kamera bardzo dobrze zbiera dzwiek i sprawdza sie w ciemniejszych warunkach

  • weron3

    Casio robi takie cudeńka już od 3 lat,ale ponieważ firma w Polsce jakoś nie może sie przebić – mało kto o tym wie.