biznesnews

Polski grafen o wymiarach 50 na 50 centymetrów wchodzi do sprzedaży

Przemysłowa produkcja grafenu rozpoczęta została w Polsce jesienią 2013 roku. Teraz firma Nano Carbon wprowadza do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50 na 50 centrymetrów.

Dotychczas jednak wytwarzano arkusze o maksymalnych wymiarach wynoszących 3 na 30 centymetrów. Jednak dzięki innowacjom opracowanym przez naukowców z warszawskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, możliwe było uruchomienie produkcji dużo większych arkuszy jednoatomowej struktury złożonej z atomów węgla połączonych w sześciokąty.

Arkusze grafenu o rozmiarach 50 na 50 centymetrów oferowane będą przez spółkę Nano Carbon, założoną przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz fundusz inwestycyjny KGHM, przy współpracy ITME, właśnie w celu produkcji grafenu oraz poszukiwania nowych zastosowań dla tego materiału.

Jak przypomina GPC, na razie jest to półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie może oznaczać rewolucję w polskiej gospodarce. Potencjalnie grafen może mieć bardzo bogate zastosowanie, między innymi w elektronice, motoryzacji, przemyśle zbrojeniowym, medycynie, w produkcji paneli słonecznych, a także wysokowydajnych akumulatorów służących do magazynowania energii.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści