news

Podziemny reaktor jądrowy za pieniądze Billa Gatesa

Firma TerraPower wraz z Toshibą rozpoczęła prace nad zbudowaniem nowych reaktorów jądrowych. Mają być bezpieczne, tanie i zakopane głęboko pod ziemią. 

Tanio i bezpiecznie – a to dobre – nie brzmi wam, jak jakiś oksymoron z analizy utworów Franciszka Karpińskiego(w stylu„Ogień krzepnie, blask ciemnieje. Ma granice nieskończony”) w podstawówce? 

TerraPower jest częścią Intellectual Ventures, firmy stworzonej przez Nathana Myhrvolda, byłego głównego inżyniera Microsoftu i finansowanej między innymi przez Billa Gatesa.

Reaktor przez nich stworzony może ponoć „działać przez dziesięciolecia bez konieczności uzupełniania paliwa czy usuwania produktów rozpadu”. Przy pracy takiego reaktora nie musieliby być obecni ludzie. Dzięki temu można by je zakopać głęboko pod ziemią. Pozwoliłoby to na zminimalizowanie emitowanego promieniowania.

Oczywiście jeszcze trochę potrwa, nim takie reaktory wejdą do powszechnego użycia. Dlatego pierwszy polski reaktor jądrowy niemal napewno powstanie na powierzchni ziemi. O ile powstanie. [WSJ, Obrazek: bibliodyssey/Flickr]

podobne treści

 • Anonim

  bezpieczne i tanie – oksymoron :)

  zakopane głęboko pod ziemią – hm, czy znajomy astronom potrafiłby mi powiedzieć, czy cos by się mogło stać z naszą piękna planetą, gdyby pod ziemią się zrobił jakiś czarnobyl.

 • Adam Rogowski

  Ludzie wciąż mają w głowie czarnobyl. Przecież to zwykła bzdura jest, że można porównywać katastrofę tą z normalną elektorwnią atmomową-w czarnobylu robiono próbę wzbogacania uranu w zwykłym reaktorze, czego w innych się NIE robi.

 • groovemanager

  Czernobyl był ze zwykłej głupoty i bezmyslnosci osoby nadzorujacej, ktora uparla sie aby testowac ile energii mozna uzyskac na rozpedzonych turbinach po wylaczeniu reaktora

 • Anonim

  ok, ale to Waszym zdaniem glupota ludzka i bezmyslnosc nagle po 86 roku przestala istniec? Ze na pewno nikt nigdy czegos nie spitoli w takiej elektrowni?

 • deus.eversor

  a ja jestem ciekaw, co by się działo, gdyby radioaktywny odpad wstrzeliwać w płaszcz ziemi… na pewno uran, tam wśród innych metali, też sobie pływa, więc…

 • jb

  Racja nie budujmy elektrowni nuklearnych w ogóle co tam jak nam przyjdzie płacić za prąd po kilka tysięcy miesięcznie to będziemy mieszkać przy świecach.