news

Początek Skynetu: naukowcy stworzyli mechaniczną rękę odporną na uderzenia młota

Mamy dobrą wiadomość na wszystkich fanów robotyki: niemieccy inżynierowie skonstruowali ludzkich rozmiarów rękę, która jest w stanie wytrzymać uderzenia młotka. Przybijmy piątkę urządzeniu, które kiedyś wyrwie nam ręce.

Zaawansowana technologicznie ręka została stworzona w Instytucie Robotyki i Mechaniki Niemieckiego Centrum Lotniczych i Kosmonautycznych (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V.).
Jej cena skutecznie odsunie atak Terminatorów w czasie – koszt wyprodukowania jednej roboręki wynosi od 10 do 70 tysięcy euro. Samo urządzenie zostało zaprojektowane do najcięższych prac, stąd jego wytrzymałość na uderzenia:Jakby tego było mało, ręka potrafi sama dostosować swoje działanie do wykonywania zarówno delikatnych, jak i wymagających użycia dużej siły funkcji. Jest to obecnie najbardziej zaawansowana technologicznie mechaniczna ręka. [io9, IEEE Spectrum]

podobne treści

 • a

  dla wojska USA to sa groszaki cena tej reki!!

 • Piotrek Turko

  „Samo urządzenie zostało zaprojektowane do najcięższych prac, stąd jego wytrzymałość na uderzenia”
  I do tego filmik ukazujący zalety sterowania poszczególnymi ogniwami czymś w rodzaju sprężynujących scięgien. Kupy się wniski nie trzymają :/

 • marcinl-l

  Piotrek, na stronie projektu masz dokładny opis urządzenia i poszczególnych elementów.

  Zapoznaj się ze specyfikacją zanim zaczniesz wywalać trefne spostrzeżenia :)

 • piotrek12345

  Ok, co do elastycznych sciegien moglem pomylic z innym projektem/idea – ale przewijal sie ten temat w zwiazku z DLR-Hand.
  Nie potrzedl mi po prostu jakos tutaj ten styl dziennikarski.
  Dla pojednania podrzucam Justina – ma nie tylko reke ale i reszte ciala:
  http://www.youtube.com/watch?v=ZPwpGpMoAxs