biznessmartfony

Po raz pierwszy sprzedano więcej smartphone’ów niż telefonów

Ten dzień musiał kiedyś nastąpić. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez analityków IDC w pierwszym kwartale tego roku po raz pierwszy sprzedano więcej smartphone’ów niż telefonów komórkowych.

Firma analityczna IDC zaprezentowała wczoraj swoje dane na temat sprzedaży smartphone’ów i telefonów komórkowych. W pierwszym kwartale tego roku najwięcej zyskali producenci z Chin i z Korei a sam rynek powiększył się o 4 procent w porównaniu do porównywalnego okresu przed rokiem. Ale najciekawsze jest to, że po raz pierwszy ilość sprzedanych przez producentów smartphone’ów przekroczyła ilość sprzedanych telefonów komórkowych. W pierwszym kwartale tego roku smartphone’y stanowiły bowiem 51,6 procent wszystkich urządzeń, które opuściły fabryki.

W kategorii smartphone’ów (łącznie 216,2 miliona sprzedanych egzemplarzy) nastąpiło znaczące przetasowanie w czołówce. Choć Samsung nadal sprzedaje najwięcej (70,7 miliona sztuk) a Apple nadal znajduje się na drugim miejscu (37,4 miliony sprzedanych smartphone’ów) to kolejne miejsca zajmują kolejno LG (10,3 miliona), Huawei oraz ZTE (odpowiednio 9,9 i 9,1 miliona). Te dwie ostatnie firmy wygryzły w minionym kwartale Nokię oraz Blackberry z zestawienia top 5 największych producentów smartphone’ów. Jednak największy powód do radości ma LG, który, w dużej mierze dzięki Nexusowi 4, podwoił swoją sprzedaż.

Największymi przegranymi minionego kwartału są Nokia i Blackberry, którzy wypadli z czołówki zestawienia sprzedanych smartphone’ów. Nokia co prawda nadaj jest na drugim na świecie producentem telefonów komórkowych na świecie (61,9 miliona sprzedanych telefonów) ale widać wyraźnie, że to smartphone’y zyskują przewagę a sama Nokia sprzedała w minionym kwartale o 25 procent mniej telefonów niż przed rokiem.

Zdjęcia: Flickr/IntelFreePress, IDC

podobne treści