naukawynalazki

Po obejrzeniu serialu AI rozpozna ludzkie zachowania

Czy dzięki oglądaniu seriali sztuczna inteligencja może dowiedzieć się czegoś na temat ludzi? Według naukowców z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory odpowiedź na to pytanie brzmi – tak.

Amerykańscy naukowcy stworzyli algorytm, który analizuje wyświetlany obraz, i na tej podstawie uczy się rozpoznawać zachowania ludzi i przewidywać ich zachowania w najbliższej przyszłości. I jest on w tym całkiem niezły – po obejrzeniu sześciuset godzin seriali The Office oraz The Big Bang Theory, sztuczna inteligencja najpierw nauczyła się rozpoznawać uściski dłoni, przybijanie piątki czy pocałunki, a później identyfikować sytuacje, które mogą doprowadzić do takich zachowań.

Oczywiście algorytm nie „rozumie” tego, co właściwie dzieje się w danej scenie. Zamiast tego AI analizuje jej kompozycję i ruchy poszczególnych pikseli, by na tej podstawie zidentyfikować powtarzalne wzorce. Jak ujął to Carl Vondrick, szef tego projektu:

„[AI] wyciąga własne wnioski w oparciu o korelacje pomiędzy obrazem, a możliwymi działaniami.”

I jest w tym całkiem niezła. Żeby sprawdzić skuteczność opracowanego przez siebie systemu, naukowcy pokazywali algorytmowi pojedyncze kadry z seriali, które nie były wcześniej analizowane przez AI. Okazało się, że w 43 procentach przypadków algorytm poprawnie rozpoznawał sytuacje na nich przedstawione. Wydaje się, że to niewiele, ale w ludzkiej grupie kontrolnej współczynnik ten wyniósł 71 procent, więc amerykańscy naukowcy są zadowoleni z tego, jak radzi sobie ich AI.

Ale nie zamierzają oni na tym poprzestawać. Według naukowców z MIT, ulepszona wersja ich algorytmu mogłaby znaleźć zastosowanie na przykład w kamerach przemysłowych. Sztuczna inteligencja mogłaby rozpoznawać potencjalnie niebezpieczne sytuacje i odpowiednie wcześniej powiadomić o tym odpowiednie służby. Kolejnym krokiem może być implementacja tego typu algorytmów w robotach, które mogłyby same interweniować w takich sytuacjach.

Zdjęcie: Flickr/health blog

podobne treści