wynalazki

Płynny metal i kable, które można rozciągnąć nawet ośmiokrotnie

Nie wiem jak u Was, ale kable moich słuchawek zazwyczaj przecierają się po jakimś czasie. W rezultacie muszę kupić nowe. Dlatego mam nadzieję, że wynalezione przez naukowców z North Carolina State University rozciągliwe kable będą dostępne raczej wcześniej niż później.

Naukowcy stworzyli swoje kable wypełniając elastyczną tubę wykonaną z polimeru płynnym stopem galu i indu. W rezultacie polimer, który może zostać rozciągnięty ośmiokrotnie w porównaniu do swojego normalnego stanu, utrzymuje zewnętrzny kształt stopu obu metali, który dzięki temu nadal może przewodzić prąd. Demonstrację tego, co udało się już osiągnąć możecie zobaczyć powyżej.

„W naszych badaniach zdecydowaliśmy się utrzymać oba materiały oddzielnie, dzięki czemu udało się osiągnąć maksymalne przewodnictwo bez wpływu na elastyczność,” mówi dr. Michael Dickey z North Carolina State University. „W rezultacie nasze kable są o całe rzędy wielkości bardziej rozciągliwe niż większość rozciągliwych kabli [dostępnych dzisiaj] oraz co najmniej o rząd wielkości bardziej rozciągliwe niż kable, które opisywane są aktualnie w literaturze [tematu].”

Wcześniejsze próby podejmowane przez badaczy z North Carolina State University polegały na próbach łączenia metali lub innych przewodników i polimerów w jeden materiał, ale nie dawało to tak dobrych rezultatów.

Choć rozciągliwe kable wydają się być idealne do zastosowania w słuchawkach czy ładowarkach, potencjał ich wykorzystania jest dużo większy. Można by wykorzystać je w giętkiej elektronice albo nawet wszywać w tkaniny.

Na razie będziemy musieli jeszcze trochę na to poczekać. Naukowcy starają się właśnie znaleźć sposób na to, by zminimalizować wycieki płynnego metalu w przypadku przecięcia polimerowej tuby oraz obniżyć koszty produkcji, by można było zacząć wytwarzać je na masową skalę.

podobne treści