aplikacjenews

Plotki: Apple coraz bliżej porozumienia w sprawie serwisu muzycznego iRadio

Wszystko zdaje się zbliżać ku pomyślnemu zakończeniu. Portal The Verge donosi, że Apple jest już bliskie finalizacji rozmów z czołowymi wytwórniami muzycznymi, które będą udostępniać utwory w nowym, streamingowym serwisie giganta z Cupertino o nazwie iRadio.

Jak pewnie większość z was wie, już od dłuższego czasu media rozpisują się na temat prac Apple nad nowym, darmowym serwisem muzycznym ulepionym na modłę aplikacji w rodzaju Pandory czy Spotify. Choć rozmowy z kolosami branży muzycznej początkowo nie układały się najlepiej, zdaniem portalu The Verge – gigant z Cupertino jest już bliski domknięcia ostatnich szczegółów związanych z kwestią uruchomienia nowego projektu, który powinien wystartować mniej więcej latem tego roku.

Dwiema wytwórniami, które – wg. Verge – z całą pewnością osiągnęły porozumienie z przedstawicielami Apple są Universal Music Group i Warner Music. Ostatnim z gigantów stale negocjującym swoje warunki umowy jabłuszkiem jest Sony Music Entertainment, które jednak wkrótce powinno złożyć podpis na stosownych dokumentach.

Zgodnie z doniesieniami redakcji TV – wysokość tantiemów, które Apple zamierza wypłacać swoim partnerom muzycznym będzie zbliżona do kwot przekazywanych im przez konkurencyjne serwisy, w tym także Pandorę. Choć gigant z Cupertino proponował początkowo zaledwie 6 centów za 100 odtworzeń utworów stanowiących bezwzględną własność danych wytwórni – cała nadmieniona trójca natychmiast odrzuciła tę propozycję.

Na razie nie wiadomo czy nowy serwis Apple – o rzekomej nazwie „iRadio” będzie oferować użytkownikom odtwarzanie muzyki na życzenie (jak np. Spotify). Póki co bardziej prawdopodobnym wydaje się, iż będzie on funkcjonować jako pewna wariacja zwykłego, internetowego radia z wyborem konkretnych gatunków muzycznych. Serwis powinien wystartować już latem tego roku.

Źródło: Slashgear.com

podobne treści