news

Plecak, który widzi przez ściany

Radar ukryty w plecaku umożliwia zbadanie zawartości zamkniętego pomieszczenia. Firma Cambridge Consultants zaprezentowała Prism 200c, najnowsze tego rodzaju urządzenie, które wystarczy przyłożyć do ściany, by dowiedzieć się, ile osób znajduje się w środku i gdzie przebywają. Nawet, jeśli ściana jest z betonu, cegieł czy drewna.

Prism jest już używany przez wojsko, wywiad i inne służby. Model 200c to pierwsze tego rodzaju urządzenie, które może obsługiwać jedna osoba. Działa znacznie szybciej i dyskretniej – sterujemy nim na przykład za pomocą trzymanego w ręku smartfona. Otrzymało też mocniejsze akumulatory i lepszą ochronę przed drobinami kurzu i wilgocią.

Obrazu z radaru wysyłającego krótkie impulsy UWB nie wygląda – niestety – jak zdjęcie rentgenowskie. Zobaczymy na nim tylko lokalizację ludzi za ścianą. Każdą osobę oznaczono jako mała kropkę. Za to do wyboru jest widok pomieszczenia z boku, z góry oraz 3D.

Cambridge Consultants sądzą, że Prism 200c przyda się „funkcjonariuszom służb porządkowych i ratunkowych, żołnierzom w sytuacjach wysokiego ryzyka, gdy jest mało czasu na decyzje i minimalny dopuszczany margines błędu”. [Cambridge Consultants, Daily Mail]

podobne treści