news

Piloci linii Air India latają w kokpicie z szybami oklejonymi gazetami

Bob Haygooni przez 16 miesięcy pracował dla indyjskich państwowych linii lotniczych Air India. Pewnego razu w połowie lotu wszedł do kokpitu, gdzie zobaczył, że wszystkie szyby są zasłonięte gazetami. Piloci chronili się przed blaskiem promieni słonecznych i w ogóle nie widzieli nieba dookoła.

Haygooni ma 30-letnie doświadczenie w lataniu i nigdy wcześniej nie widział czegoś tak niebezpiecznego. Okazało się jednak, że w Air India to nic niezwykłego. Dlatego w kwietniu 2010 roku pilot złożył wymówienie w obawie o własne bezpieczeństwo. Jego spostrzeżenia potwierdzają inni piloci.

Linie stają się też coraz mniej popularne wśród pasażerów, którzy nie są dobrze obsługiwani. Powszechna jest opinia o notorycznych opóźnieniach lotów obsługiwanych przez państwowego przewoźnika.

Air India kiedyś cieszyły się monopolem. Odkąd na rynek wkroczyła prywatna konkurencja: linie Jet Airways, Kingfisher i IndiGo, udział Air India w rynku przewozów krajowych spadł do 15 procent. Pojawia się coraz więcej głosów krytykujących państwową własność firmy. Uważa się, że przewoźnik to koronny przykład złego zarządzania firmą podlegającą skarbowi państwa.

Rzecznik prasowy Air India powiedział w wywiadzie, że linie pracują nad poprawą bezpieczeństwa i warunków latania. Nowy Minister ds. Lotnictwa Cywilnego, Vayalar Ravi, powiedział w środę, że linia nie zostanie zamknięta ani sprzedana.

Obecnie 95 procent lotów Air India przynosi straty. Koszty pokrywane są z dotacji budżetowych. [New York Times]

podobne treści

 • Anonim

  Co w tym dziwnego? Ja przejechałem cały Paryż-Dakar z oknami zasłoniętymi gazetami. Grunt to dobry pilot!

 • a

  Samolot to nie samochód, że jak coś zobaczysz to szybko skręcisz, przecież ma pełno elektroniki, która sygnalizuje ewentualne „przeszkody” czy zbliżające się inne maszyny.

 • Anonim

  O ile się nie mylę, to właśnie samolot Air India wylądował na wojskowym lotnisku w pod poznańskich Krzesinach zamiast na lotnisku cywilnym Poznań Ławica. Dlaczego? Nie znał angielskiego, zobaczył jakiś pas startowy to wylądował :/

 • darko13-1991

  a po co im okna skoro latają według wskazań przyrządów
  (IFR)

 • lefon

  @Pablo mylisz się, to był czarterowy samolot tureckich linii Sky Airlines
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Sky_Airlines

 • solemnis

  @Pablo: może nie widział które to lotnisko, bo mu jakieś gazety zasłaniały? ;)