news

Pierwszy z uczestników Google Lunar X Prize podpisał kontrakt na start

Tymczasem w wyścigu o Google Lunar X PRIZE na prowadzenie wysunął się zespół SpaceIL. Izraelski zespół jako pierwszy z uczestników konkursu zabezpieczył kontrakt na wystrzelenie swojego łazika na Księżyc.

Zwycięzcą organizowanego przez X PRIZE Fundation, a sponsorowanego przez Google konkursu, zostanie ten zespół, który przed końcem 2017 roku pierwszy umieści na powierzchni Księżyca łazik, przejedzie nim co najmniej 500 metrów i prześle na Ziemię zrobione przez urządzenia zdjęcia. Dodatkowym warunkiem jest to, że zespoły biorące udział w konkursie muszą być finansowane w 90 procentach ze środków prywatnych.

Na początku tego roku komitet konkursowy przyznał cząstkowe nagrody pięciu zespołom, ale rywalizacja trwa nadal. Wczoraj na stronach konkursu pojawiła się informacja, że izraelski zespół SpaceIL, jako pierwszy z uczestników, podpisał już kontrakt na wystrzelenie swojego łazika na Księżyc. Pozostałe drużyny, jeśli chcą nadal brać udział w konkursie, muszą zabezpieczyć własne kontrakty na start do końca tego roku.

Według umowy izraelski łazik poleci w kosmos na pokładzie należącej do SpaceX rakiety Falcon 9 w drugiej połowie 2017 roku. Pośrednikiem pomiędzy SpaceX a SpaceIL jest kalifornijska firma Spaceflight Industries, która podczas planowanego startu wyniesie także na orbitę komercyjne satelity. Według planu pojazd zawierający łazik ma oddzielić się od ładunku na orbicie i pomknąć w kierunku Księżyca.

Jeśli SpaceIL uda się zrealizować swoje plany przed innymi zespołami biorącymi udział w Google Lunar XPRIZE, stanie się nie tylko pierwszym prywatnym zespołem, któremu udało się wylądować na Księżycu – jeśli ich łazik, nazwany Sparrow, wyląduje na Księżycu, Izrael stanie się czwartym państwem w historii, którego maszyna wyląduje na Srebrnym Globie. Do tej pory udało się to jedynie ZSRR, USA i Chinom.

Zdjęcie: Google Lunar X Prize

podobne treści