naukanews

Pierwszy sztuczny liść w historii, fotosynteza ujarzmiona

Fotosynteza jest możliwa nie tylko na gałęziach drzew, ale i w
laboratorium. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology stworzyli liść złożony z krzemu, który przy udziale wody, katalizatorów i światła słonecznego naprawdę
wytwarza energię.

Osiągnięcie pracowników Nocera Lab na MIT nazwano nawet „Świętym Graalem chemii”, ponieważ usiłowania, by proces się powiódł, trwają od lat. Liść nie tylko wytwarza energię, ale został wykonany ze stabilnych i niedrogich tworzyw, co jest bardzo istotne, jeśli technologia ma posłużyć do wytwarzania prądu na szeroką skalę.

Przyznacie, że „sztuczny liść” w ogóle liścia nie przypomina, został tak nazwany, ponieważ jego zasada działania przypomina funkcjonowanie naturalnego odpowiednika. Urządzenie składa się z krzemu, komponentów elektronicznych i licznych katalizatorów (w tym niklu i kobaltu) sprzyjających zachodzeniu reakcji chemicznych.

Sztuczny liść wykorzystuje energię słoneczną, by rozbijać cząsteczki wody na atomy tlenu i wodoru, z którego można pozyskać energię w ogniwie paliwowym. W warunkach laboratoryjnych liście działały nieprzerwanie przez 45 godzin, cały czas produkując takie samo napięcie.

Gdyby postawić takie urządzenie na słońcu, kilka litrów wody wystarczyłoby, by wytworzyć prąd potrzebny jednej rodzinie w krajach rozwijających się na cały dzień.

Specjaliści z Nocera Lab zajmą się teraz testowaniem sposobów, by zapewnić trwałość i długowieczność swojego wynalazku. [PopSci]

podobne treści

  • remi777

    Ten sztuczny liść jest zrobiony z krzemu, a nie jakiegoś silikonu łazienkowego!