newssamochodywynalazki

Pierwszy eksperymentalny samochód Uber wypatrzony na ulicy

Na początku tego roku Uber nawiązało współpracę z naukowcami z Carnegie Mellon Univeristy, która ma zaowocować opracowaniem własnej technologii autonomicznych samochodów. Wygląda na to, że prace idą pełną parą, ponieważ na ulicach Pittsburghu pojawiły się już pierwsze tego typu samochody Uber.

Nie są to oczywiście jeszcze autonomiczne taksówki, ale ilość sensorów zamontowanych na dachu Forda Fusion zaobserwowanego w tym mieście 13 maja oraz napis “Uber Advanced Technologies Center” na drzwiach, nie pozostawiają raczej wątpliwości co do tego, że Uber i Carnegie Mellon Univeristy rozpoczęły pierwsze wspólne testy systemu. Jakby tego było mało, Uber potwierdził, że pojazd , o którym mowa, rzeczywiście jest „częścią wczesnych badań nad autonomicznymi systemami mapowania i bezpieczeństwa”.

Choć nie wiadomo, jak długo trać będą badania prowadzone przez Uber i Carnegie Mellon Univeristy, wiadomo jaki jest ich ostateczny cel. A jest nim opracowanie autonomicznej taksówki, dzięki której Uber mógłby oferować dużo niższe stawki za przewozy niż konkurencja. CEO firmy,  Travis Kalanick, stwierdził nawet kiedyś, że jeśli wyeliminowałoby się wynagrodzenie kierowców, „koszt jazdy z Uber w dowolne miejsce byłby niższy, niż koszt posiadania samochodu”.

Na szczęście dla obecnych kierowców Uber, osiągnięcie obecnego stanu rozwoju technologii autonomicznych samochodów zajęło konkurencyjnemu Google siedem lat.

Zdjęcie: Flickr/joakim

podobne treści