naukawynalazki

Pierwsze testy RoboEarth czyli Internetu dla robotów

Czy roboty powinny uczyć się od siebie nawzajem? Badacze z Politechniki w Eindhoven uważają, że tak. W ramach finansowanego przez Unię Europejską programu RoboEarth tworzą sieć, która pozwoli robotom wymieniać się informacjami.

Badacze z pięciu europejskich uniwersytetów pracowali nad systemem RoboEarth przez cztery lata. Jego ostatecznym celem jest stworzenie systemu, który pozwalałby ludziom oraz robotom wgrywać informacje do umieszczonej w chmurze bazy danych, która służyłaby jako wspólne repozytorium dla wszystkich połączonych z systemem robotów. W systemie tym mają docelowo znaleźć się mapy miejsc odwiedzonych przez roboty, opisy przedmiotów czy instrukcje wykonania poszczególnych zadań.

„RoboEarth ma być w zasadzie Internetem dla robotów: gigantyczną siecią i bazą danych, w której roboty mogłyby wymieniać się informacjami i uczyć się nawzajem,” mówi kierownik projektu Rene van de Molengraft.

Podczas publicznych testów systemu RoboEarth, które rozpoczną się jutro w holenderskim szpitalu, cztery roboty mają wspólnie zadbać o pacjentów. Jeden z robotów na na przykład zbadać pokój i wgrać zdobyte dane do wspólnej bazy. Kolejny, korzystając danych zdobytych przez poprzednika ma odnaleźć drogę i podać pacjentom napoje. Dwa kolejne mogłyby podać lekarstwa pacjentom i dzięki RoboEarth „wiedzieć”, że dany pacjent otrzymał już tego dnia swoje tabletki.

„Dzisiaj problemem jest to, że roboty są zbyt często programowane do wykonywania tylko jednego zadania. Codzienne zmiany w naszym środowisku powodują, że zaprogramowane działania stają się bezużyteczne,” mówi van de Molengraft. „Zadania otwierania pudełka z lekami może być udostępnione za pośrednictwem RoboEarth, dzięki czemu inne roboty także będą mogły je otworzyć, bez konieczności przeprogramowania ich do otwierania tego konkretnego rodzaju pudełka.”

Dzięki RoboEarth cześć obliczeń przeprowadzanych przez roboty również mogłaby zostać przeniesiona do chmury, co oznacza, że taki robot mógłby mieć mniejszą moc obliczeniową, a to z kolei przekłada się na wydłużenie czasu działania na jednym ładowaniu akumulatorów.

podobne treści