newsWiadomość głównawynalazki

Pierwsze testy Hyperloop

Wczoraj na torze testowym zbudowanym w okolicach Las Vegas rozpoczęły się pierwsze pełnowymiarowe testy technologii Hyperloop, która potencjalnie może pozwolić na pokonywanie tysiąca kilometrów w ciągu godziny.

Testowy tor zbudowany został przez firmę Hyperloop One (do niedawna nazywała się ona Hyperloop Technologies, ale zmieniła nazwę, by nie być myloną ze startupem Hyperloop Transportation Technologies). Pierwsze testy, przeprowadzone wczoraj, dają nadzieję na to, że rzeczywiście można będzie zrealizować pomysł przedstawiony przez Elona Muska.

Według tej koncepcji nowy środek transportu miałaby postać kapsuły, który poruszałby się w tubie. Żeby osiągnąć zakładaną prędkość, która ma wynosić ponad tysiąc kilometrów na godzinę, kapsuła miałaby być napędzana magnetycznie, a w samej tubie miałoby panować niskie ciśnienie, dzięki czemu opór powietrza byłby zminimalizowany.

Co prawda na razie nie zbudowano jeszcze tak funkcjonującego systemu, ale testowy tor pozwala już sprawdzić pewne jego elementy. Tak jak na przykład prototyp magnetycznych sań, które miałby utrzymywać kapsułę Hyperloop. Podczas wczorajszego testu udało się rozpędzić rządzenie do ponad 180 kilometrów na godzinę, na odcinku nieco ponad 800 metrów, a „od zera do setki” przyspieszyły w ciągu jednej sekundy. Teoretycznie, w tubie, w której panowałoby obniżone ciśnienie, podobna konstrukcja mogłaby rozpędzić kapsułę Hyperloop do około tysiąca kilometrów na godzinę.

Zanim to jednak nastąpi, przed konstruktorami jeszcze bardzo dużo pracy. Nad wieloma istotnymi aspektami projektu, z których hamulce są jednym z mniejszych problemów (podczas testów magnetyczne sanie wytracały prędkość na piasku ponieważ nie mają jeszcze hamulców). Kolejne, tym razem już bardziej zaawansowane testy, mają odbyć się w przyszłym roku już na kilkukilometrowym odcinku.

podobne treści