wtf

Pierwsza śmiertelna ofiara meteorytu?

Co prawda wszyscy wiemy, że upadek meteorytu, zwłaszcza dużego, może skończyć się tragicznie, ale na własnej skórze doświadczyły tego co najwyżej dinozaury. Ludzie mieli więcej szczęścia i, aż do ostatniego weekendu, nie padali ich ofiarą.

W Układzie Słonecznym znajduje się wiele ciał niebieskich, które przelatują w okolicach Ziemi. Te większe są w miarę możliwości monitorowane, stąd wiemy na przykład, że w przyszłym miesiącu odkryta trzy lata temu asteroida minie nas w odległości mniejszej niż odległość z naszej planety do Księżyca. Ale zderzenia takich obiektów z Zimą zdarzają się bardzo, bardzo rzadko. Dużo częściej natomiast, bo praktycznie cały czas, na naszą planetę spada pył kosmiczny oraz niewielkie meteoryty, które w większości przypadków nie stanowią zagrożenia.

Oczywiście w przeszłości zdarzały się sytuacje, w których na skutek upadku meteorytu ludzie odnosili obrażenia (do najsłynniejszych należy przypadek pewnej Amerykanki, która została ranna kiedy meteoryt uderzył ją podczas drzemki oraz oczywiście meteoryt Czelabiński, który eksplodował w powietrzu, a na skutek fali uderzeniowej posypały się szyby w mieście raniąc około tysiąca osób), ale do tej pory nie znano przypadków śmiertelnych.

Jednak w minioną sobotę miała miejsce sytuacja, która może zmienić ten stan rzeczy – na skutek eksplozji na terenie uczelni technicznej w miejscowości Natrampalli w południowych Indiach, zginęła jedna osoba, a trzy inne zostały ranne. Przybyła na miejsce policja początkowo podejrzewała  wypadek lub zamach terrorystyczny, ale na miejscu nie znaleziono żadnych śladów materiałów wybuchowych. Znaleziono natomiast krater o głębokości około metra, oraz fragmenty niezwykłej skały, które zostały przekazane do analizy.

Właśnie dlatego tamtejsza policja podejrzewa, że przyczyną eksplozji był właśnie upadek meteorytu. Jeśli analizy odnalezionych fragmentów to potwierdzą, będzie to pierwszy w historii przypadek śmiertelny na skutek jego upadku.

Zdjęcie: Flickr/Navicore

podobne treści