naukanews

Pieniądze odbierają radość

Bogactwo odbiera nam zdolność do cieszenia się z małych, codziennych
przyjemności. Wydawałoby się, że obiad smakuje lepiej, jeśli podano go
na drogiej porcelanie, ale naukowcy sugerują, że jest wprost przeciwnie.

W eksperymencie przeprowadzonym przez grupę naukowców pod przewodnictwem Jordi Quoidbach z Belgii wzięło udział 374 osób o różnym statusie materialnym. Podzielono ich losowo na dwie grupy. Jednej pokazano zdjęcie pliku banknotów, drugiej pokazano to samo zdjęcie, ale tak bardzo rozmazane, że nie można było stwierdzić, co na nim jest. Następnie uczestnicy eksperymentu z obu grup wypełnili ankietę mierzącą umiejętność cieszenia się z przyjemności.

Wyniki pokazały, że osoby, które wcześniej spojrzały na pieniądze, odczuwały mniejszą przyjemność na myśl o miłych doświadczeniach. Odczuwanie przyjemności zdefiniowano jako radość, podziw, ekscytację, dumę i wdzięczność pojawiające się w wyniku konkretnego doświadczenia.

W drugim etapie eksperymentu częstowano uczestników czekoladą. Osoby, które wcześniej spojrzały na obraz banknotów, zjadały smakołyk szybciej, nie delektując się smakiem. Średnio jadły czekoladę 32 sekundy, podczas gdy osoby z drugiej grupy smakowały ją 45 sekund.

Nawet myśl o pieniądzach sprawia, że czerpiemy mniejszą przyjemność z codziennych doświadczeń. Może dlatego zapiekanka najlepiej smakuje podana na papierowej chusteczce. [Psychology Today, Running Head: Money, Savoring, and Happiness]

podobne treści

 • omnicorp

  I dlatego nasze państwo, dla naszego szcześcia, robi wszystko, żeby nam te pieniądze zabrać

 • Anonim

  biednego uszczesliwia obiad, dla bogatych wymyslono ferrari :)

 • Anonim

  @omnicorp, niestety najpierw nam te pieniądze pokazują, potem zabierają.
  W efekcie nie jesteśmy ani bogaci, ani nic nas nie cieszy.